Dzień dziecka: Dzieci świata

31/05/2025

W tym roku Dzień Dziecka spędzimy pod hasłem Dzieci świata.

To hasło podkreśla zarówno cechy wspólne dzieci z całego globu, jak i różnorodność stylów życia, kultur, religii oraz pochodzenia. Dzieci – niezależnie od miejsca urodzenia – przeżywają emocje, radości i troski. Zrozumienie tych podobieństw i różnic pomaga budować szacunek dla różnorodności. Tym wyjątkowym przekazem, który niesiemy, obchodząc Dzień Dziecka w Polsce, chcemy wzmocnić codzienne poczucie tożsamości i podmiotowości każdego człowieka.

 

Grafika promująca wydarzenie „Dzień Dziecka” organizowane przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną. Na ilustracji dwoje dzieci trzyma biały transparent z kolorowym napisem „Dzień Dziecka”. Jedno z dzieci siedzi na wózku, drugie stoi za nim z uniesionymi rękami. Towarzyszą im czarny kot i biały pies. W prawym dolnym rogu widnieje data wydarzenia: „31 maja 2025, godz. 10:00–14:00”. W prawym górnym rogu znajduje się logo Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej. Całość utrzymana jest w pogodnej, przyjaznej stylistyce.

 

PROGRAM WYDARZEŃ

Sala widowiskowa: (nie obowiązują zapisy na salę widowiskową)

      • 10:00-11:00 Co się dzieje po drugiej stronie kuli ziemskiej[1]”/ Mandar Purandare – opowieści oparte na baśniach hinduskich. Zabawne i pouczające opowieści, działające na zmysły wzroku i słuchu, jako cenne źródło poznania indyjskiej kultury. Ten tajemniczy świat pokaże najmłodszym Mandar Purandare, urodzony w Indiach aktor i muzyk. Posłuchamy nastrojowych dźwięków tabli, klarnetu i harmonii połączonych z egzotycznymi obrazami, aby przenieść się w sam środek magicznych Indii.
        Wiek odbiorców: od 5 do 8 r. ż. i bliski dorosły
      • 11:15-12:00– Z ciekawością przez świat”/ Michał Woroch – spotkanie z podróżnikiem, fotografem. Laureatem wielu nagród, w tym m.in. nagrody Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku. Wydawca i autor książki Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę Uznany jednym ze 100 najbardziej wpływowych Polaków z niepełnosprawnością. O spotkaniu Michał Woroch pisze tak: Podczas prezentacji opowiadam, że nie ma rzeczy niemożliwych, że pracą, pasją i samodyscypliną jesteśmy wstanie osiągnąć własny cel. Spotkanie ma przede wszystkim wartość motywacyjną, dodatkowo przybliżają kulturę innych krajów, promują podróże i aktywną formę spędzania czasu.
        Wiek odbiorców: od 8 r. ż.
      • 12:15-13:00 „Baśnie z siedmiu stron świata”/ Szymon Góralczyk – Armatowski  – bajarz, podróżnik i poszukiwacz. Znany już sucholeskiej publiczności z ciekawych, pełnych anegdot opowieści, opowiadanych na boso, w bliskości z najmłodszą i trochę starszą publicznością. Tym razem zabierze nas w świat baśni z siedmiu stron świata, w których bohaterami będą dzieci.
        Wiek odbiorców: od 3 r. ż. i bliski dorosły
      • 13:15-14:00 – „Podróże z pazurem”/ Pies Snupek z Rodziną – to podróże odbyte przez Piotra i Izę Miklaszewskich z adoptowanym psem Snupkiem. To opowieść o 4 latach spędzonych w nieustannej podróży autostopowej (głównie po Amerykach Południowej i Środkowej) oraz przeprawieniu się przez Ocean Atlantycki żaglówką. Piotr i Iza Miklaszewscy z adoptowanym psem odwiedzili dotychczas 37 państw na 5 kontynentach. Przejechali ponad 60 tys. km i przepłynęli ponad 3500 mil morskich i rzekę Amazonkę. Wchodzili na góry mierzące ponad 5 tys. m n.p.m. i uprawiali wielodniowe trekkingi. O tym wszystkich opowiadają dzieciom w swych komiksach Podróże z Pazurem i mają zamiar podzielić się swoimi wrażeniami również podczas naszego Dnia Dziecka.
        Wiek odbiorców: od 3 r. ż. i bliski dorosły

 

______________________________________________________________________________

WARSZTATY (obowiązują zapisy: 612 500 402 )

      • „Sen o wyspach” – warsztaty plastyczne tworzenia wyspy z gipsu.  Podczas warsztatów twórczych uczestnicy zaprojektują własną wyspę z gipsu, wyposażoną w domek, a następnie połączą je w jeden spójny kontynent. Aby tworzyć wyspy z gipsu, będziemy potrzebować odpowiedniego wyposażenia i dużej dawki fantazji. Po ochronie oczu okularami i rąk rękawicami, weźmiemy udział nie tylko w mieszaniu i odlewaniu gipsu w formie wysp, ale także w budowie domków. Możemy również „posadzić” drzewa lub wymyślić inne ciekawe architektoniczne elementy, wykorzystując karton i inne dostępne materiały. Kiedy wyspy wyschną, będą przypominały białe statki, które mogą połączyć się w jeden kontynent, tworząc wspólną całość. Po zakończeniu warsztatów, wyspy można zabrać do domu.
        Wiek odbiorców:
        od 6 do 8 r. ż. (10:00-11:30) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        od 9 do 12 r. ż. (12:00-13:30) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        Prowadząca: Olga Strizhniowa
      • „Wakacje w raju. Antropologiczne spojrzenie na współczesne podróżowanie”[2] –podróżujemy, poznajemy nowe regiony, kraje lub kontynenty, często bez refleksji nad tym, czym właściwie jest turystyka i jaki ma wpływ na odwiedzane miejsca. W czasie zajęć zastanowimy się, jakie kraje postrzegamy jako egzotyczne oraz jakie relacje zachodzą między odwiedzającymi i odwiedzanymi.
        Wiek odbiorców:
        od 13 do 18 r. ż. (12:30- 14:00)
        Prowadzenie: Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego
        .
      •  Gry i zabawy z różnych stron świata – w jakie zabawy bawią się Wasi rówieśnicy mieszkający w innych częściach globu? Czy znają te same gry i zabawy, które my znamy? Z czego wykonane są ich tradycyjne zabawki? Spotkanie będzie okazją do poznania gier i zabaw, w które bawią się dzieci mieszkające w różnych krajach. Na koniec każdy przygotuje własną zabawkę inspirowaną wybraną zabawką świata.
        Wiek odbiorców:
        od 6 do 12 r. ż. (10:00- 11:00) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        Prowadzenie: Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego
        .
      • „Mandale”  czy wiesz, że największa stworzona mandala ma 14 m średnicy? To więcej niż niejeden pokój! Mandala to symbol harmonii i doskonałości, oznacza koło życia, cały świat, święty krąg. Zapraszamy na zajęcia etnograficzno-plastyczne poświęcone mandali, podczas których poznamy znaczenie, symbolikę i genezę tego rytualnego znaku. Na zajęciach każdy stworzy własną rysowaną mandalę z użyciem prostych geometrycznych wzorów.
        Wiek odbiorców:
        od 6 do 12 r. ż. (11:15- 12:15)
        Prowadzenie: Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego
        .
      • „Muzyczne podróże ze sztuką”warsztaty wokalne, podczas których połączymy dźwięk z kolorem, rytm z ruchem, a sztukę z opowieścią o świecie! Zainspirowani twórczością i podróżniczym duchem Elżbiety Dzikowskiej, wspólnie wyruszymy w artystyczną podróż dookoła globu.
        Wiek odbiorców:
        od 5 do 6 r. ż. (12:30-13:15) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        od 7 do 9 r. ż. (11:30-12:15)
        od 10 do 14 r. ż. (10:30-11:15)
        Prowadząca:  Aleksandra Wojciechowska
        .
      • „Rytmy Afryki” – warsztaty bębniarskie. Rytmy niosą ze sobą wielosetletnią tradycję wspólnoty ludzi, które otwierają w nas różne ścieżki – do zabawy, refleksji, ekscytacji, introspekcji, przywołują wspomnienia, relaksują ciało i umysł.
        Wiek odbiorców:
        od 8 do 10 r. ż. (10:15-11:00) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        od 8 do 10 r. ż. ( 11:15-12:00) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        od 5 do 7 r. ż. (12:15- 13:00) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        Prowadzący:  Łukasz Jasiak

        • .
      • „Joga” – praktyka jogi na trawie dla najmłodszych. W razie niepogody zapewnimy odpowiednią salę. Maty będą przygotowane przez prowadzącą. Najmłodszych uczestników zapraszamy z bliską osobą dorosłą. Ważne! Niezbędny wygodny, niekrępujący ruchów strój.
        (w razie niepogody zajęcia odbędą się w budynku)
        Wiek odbiorców:
        od 3 do 5 r. ż (11:00-11:30) z bliską osobą dorosłą – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        od 6 do 9 r. ż. (11:45- 12:25)
        od 10 do 13 r. ż. (12:40-13:40)
        Prowadząca:  Pola Myszkowska
      • „Zamigaj do mnie” –  warsztaty z podstaw języka migowego. Czy ręce mogą mówić? Jak mówią w różnych krajach? A wiesz jak ręce wypowiadają twoje imię? Podczas warsztatów poznamy alfabet języka migowego i poczujemy magię niewerbalnego słowa.
        Wiek odbiorców:
        od 6 do 7 r. ż. (10:00-10:40)
        od 8 do 9 r. ż.  (11:00- 11:40)
        od 10 do 11 r. ż (12:00- 12:40)
        od 12 do 13 r. ż. (13:00- 13:40)
        Prowadząca:  Ania Wrona
        .
      • „Motanki” – Podczas zajęć uczestnicy będą pracować z naturalnymi materiałami – tkaninami, nićmi, koronkami, wstążkami, kwiatami. W środku lalki ukrywamy drobny talizman, którym może być moneta, suszona lawenda lub inne zioła.  Warsztaty są otwarte dla dzieci od 4 roku życia, a lalkę można wykonywać wspólnie z rodzicami, dziadkami lub opiekunami.
        Wiek odbiorców:
        od 4 roku życia (10:15-11:00) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        od 4 roku życia (11:15- 12:00) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        od 4 roku życia (12:15- 13:00) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        Prowadząca: Nina Burnevich
        .
      • „Warsztaty kulinarne”warsztaty kulinarne, na których nauczymy się wykonywać proste przekąski z różnych stron świata. Dla najmłodszych czeka hawajski bowl, do zrobienia którego zapraszamy bliską osobę dorosłą. Dla starszych przygotowane będą indiańskie kulki mocy i meksykańskie tortille.
        Ważne! Zapisując się na te warsztaty każdy uczestnik musi podpisać zgodę: (dostępna tu) „zgodę na udział”, w której deklaruje, że zapoznał się z regulaminem (dostępnym tu).
        Ewentualne alergie pokarmowe i nietolerancje muszą być zgłoszone w trakcie zapisów. Dzieci, które nie dostarczą zgody nie będą mogły wziąć udziału w warsztacie. 
        Wiek odbiorców:
        hawajski bowl od 5 do 7 r. ż. (10:00- 11:00) i bliski dorosły – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        indiańskie kulki mocy od 8 do 10 r. ż. (11:20- 12:20) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        meksykańskie tortille od 11 do 13 r. ż. (12:40- 13:40)
        Prowadząca: Adrianna Nowicka/ CoKitchen
      • „Talizmany” i ” Maski Afrykańskie” warsztaty kreatywne, podczas których młodzi odbiorcy będą mogli wypowiedzieć się artystycznie, a swoje prace zabrać ze sobą do domu. Talizmany i maski to pełne koloru i energii formy. Talizmany to gotowe do przyozdobienia farbami, rzemykami, sznurkami, koralikami drewnianymi plastry drewna. Maski afrykańskie do zrobienia z kartonów, piór, tasiemek i farb.
        Wiek odbiorców:
        Talizmany od 6 do 8 r. ż. (11:00-12:00) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        Maski afrykańskie od 9 do 11 r. ż. (12:30-13:30) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        Prowadząca: Małgorzata Goczewska / Goga.gallery
      • „Opaski indiańskie” i „Opaski meksykańskie”warsztaty z szycia. Przy użyciu maszyn, materiałów i wyobraźni stworzymy nakrycia głowy, które staną się początkiem kreatywnej zabawy w domu czy na spacerze.
        Wiek odbiorców:
        od 7 r. ż. 10:30 -11:30 (indiańskie) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        od 7 r. ż. 11:45-12:45 (indiańskie) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        od 7 r. ż. 13:00-14:00 (meksykańskie) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        Prowadząca: Marzena Witt/ Loulala fabryka szycia
      • „Capoeira- sztuka walki”warsztaty ruchowe ze sztuką walki stworzoną w Brazylii, zapoczątkowaną przez niewolników w czasach kolonizacji. Będąca wynikiem mieszania się wielu tradycji i kultur, ukryta w pozornie niegroźnym, tanecznym ruchu, łączy w sobie elementy walki, samoobrony i akrobatyki. Częścią warsztatów jest pokaz profesjonalistów, na który zapraszamy.
        Wiek odbiorców:
        od 7 r. ż.  (10:00- 10:45) – brak miejsc/ lista rezerwowa 
        pokaz (11:00-11:15)
        Prowadzący:  Akademia Sztuki Capoeira ASC

 

Biblioteka (wstęp wolny. Nie obowiązują zapisy)

Najmniejszy teatr świata zaprasza!

Za sprawą kamishibai przeniesiemy się na chwilę do dalekiej Japonii. Wyobraźcie sobie…zbliża się Święto Dzieci. Wszędzie powiewają flagi w kształcie karpi koi, zwane koinobori. Duży czarny to Tata Karp, mniejszy czerwony to Mama Karp, a najmniejszy z nich to Koisuke, niebieski karpi syn. Tego dnia niebo staje się ogromnym stawem! Nie ma chmur, a wiatr wieje przez karpie, sprawiając, że wyglądają na silne, gdy wdzięcznie płyną po niebie. Jednak mały Koisuke boi się Święta Dzieci… Dlaczego? Przyjdźcie, posłuchajcie, dajcie się porwać magii i prostocie Najmniejszego Teatru Świata!

Mini-spektakle odbywają się o każdej pełnej godzinie i trwają 30 minut.

Wiek odbiorców: od 3 r. ż.
Liczba miejsc ograniczona.

Hol (wstęp wolny)

W trakcie trwania imprezy 10:00-14:00 zachęcimy Was do stworzenia wspólnego dzieła – etno-girlandy – symbolicznego łańcucha łączącego dzieci całego świata!

Na stoisku Instytutu Orientalistyki UAM dowiecie się różnych ciekawostek na temat odległych krajów.

Wstęp na wydarzenia i warsztaty jest bezpłatny.
Zapisy i informacje pod numerem: 612 500 402.

[1] Spektakl prezentowany przez Fundację Barak Kultury w ramach zadania publicznego „Spotkania z Teatrem”, współfinansowanego ze środków Powiatu Poznańskiego

[2] Projekt pn. Podróże z antropologią realizuje Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II.