Dzień dziecka: Dzieci świata

31/05/2025

W tym roku Dzień Dziecka spędzimy pod hasłem Dzieci świata.

To hasło podkreśla zarówno cechy wspólne dzieci z całego globu, jak i różnorodność stylów życia, kultur, religii oraz pochodzenia. Dzieci – niezależnie od miejsca urodzenia – przeżywają emocje, radości i troski. Zrozumienie tych podobieństw i różnic pomaga budować szacunek dla różnorodności. Tym wyjątkowym przekazem, który niesiemy, obchodząc Dzień Dziecka w Polsce, chcemy wzmocnić codzienne poczucie tożsamości i podmiotowości każdego człowieka.

 

Grafika promująca wydarzenie „Dzień Dziecka” organizowane przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną. Na ilustracji dwoje dzieci trzyma biały transparent z kolorowym napisem „Dzień Dziecka”. Jedno z dzieci siedzi na wózku, drugie stoi za nim z uniesionymi rękami. Towarzyszą im czarny kot i biały pies. W prawym dolnym rogu widnieje data wydarzenia: „31 maja 2025, godz. 10:00–14:00”. W prawym górnym rogu znajduje się logo Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej. Całość utrzymana jest w pogodnej, przyjaznej stylistyce.

 

PROGRAM WYDARZEŃ

Sala widowiskowa: (nie obowiązują zapisy na salę widowiskową)

      • 10:00-11:00 Co się dzieje po drugiej stronie kuli ziemskiej[1]”/ Mandar Purandare – opowieści oparte na baśniach hinduskich. Zabawne i pouczające opowieści, działające na zmysły wzroku i słuchu, jako cenne źródło poznania indyjskiej kultury. Ten tajemniczy świat pokaże najmłodszym Mandar Purandare, urodzony w Indiach aktor i muzyk. Posłuchamy nastrojowych dźwięków tabli, klarnetu i harmonii połączonych z egzotycznymi obrazami, aby przenieść się w sam środek magicznych Indii.
        Wiek odbiorców: od 5 do 8 r. ż. i bliski dorosły
      • 11:15-12:00– Z ciekawością przez świat”/ Michał Woroch – spotkanie z podróżnikiem, fotografem. Laureatem wielu nagród, w tym m.in. nagrody Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku. Wydawca i autor książki Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę Uznany jednym ze 100 najbardziej wpływowych Polaków z niepełnosprawnością. O spotkaniu Michał Woroch pisze tak: Podczas prezentacji opowiadam, że nie ma rzeczy niemożliwych, że pracą, pasją i samodyscypliną jesteśmy wstanie osiągnąć własny cel. Spotkanie ma przede wszystkim wartość motywacyjną, dodatkowo przybliżają kulturę innych krajów, promują podróże i aktywną formę spędzania czasu.
        Wiek odbiorców: od 8 r. ż.
      • 12:15-13:00 „Baśnie z siedmiu stron świata”/ Szymon Góralczyk  – bajarz, podróżnik i poszukiwacz. Znany już sucholeskiej publiczności z ciekawych, pełnych anegdot opowieści, opowiadanych na boso, w bliskości z najmłodszą i trochę starsza publicznością. Tym razem zabierze nas w świat baśni z siedmiu stron świata, w których bohaterem będą dzieci.
        Wiek odbiorców: od 3 r. ż. i bliski dorosły
      • 13:15-14:00 – „Podróże z pazurem”/ Pies Snupek z Rodziną – to podróże odbyte przez Piotra i Izę Miklaszewskich z adoptowanym psem Snupkiem. To opowieść o 4 latach spędzonych w nieustannej podróży autostopowej (głównie po Amerykach Południowej i Środkowej) oraz przeprawieniu się przez Ocean Atlantycki żaglówką. Piotr i Iza Miklaszewscy z adoptowanym psem odwiedzili dotychczas 37 państw na 5 kontynentach. Przejechali ponad 60 tys. km i przepłynęli ponad 3500 mil morskich i rzekę Amazonkę. Wchodzili na góry mierzące ponad 5 tys. m n.p.m. i uprawiali wielodniowe trekkingi. O tym wszystkich opowiadają dzieciom w swych komiksach Podróże z Pazurem i mają zamiar podzielić się swoimi wrażeniami również podczas naszego Dnia Dziecka.
        Wiek odbiorców: od 3 r. ż. i bliski dorosły

 

______________________________________________________________________________

WARSZTATY (obowiązują zapisy: 612 500 402 )

      • „Sen o wyspach” – warsztaty plastyczne tworzenia wyspy z gipsu.  Podczas warsztatów twórczych uczestnicy zaprojektują własną wyspę z gipsu, wyposażoną w domek, a następnie połączą je w jeden spójny kontynent. Aby tworzyć wyspy z gipsu, będziemy potrzebować odpowiedniego wyposażenia i dużej dawki fantazji. Po ochronie oczu okularami i rąk rękawicami, weźmiemy udział nie tylko w mieszaniu i odlewaniu gipsu w formie wysp, ale także w budowie domków. Możemy również „posadzić” drzewa lub wymyślić inne ciekawe architektoniczne elementy, wykorzystując karton i inne dostępne materiały. Kiedy wyspy wyschną, będą przypominały białe statki, które mogą połączyć się w jeden kontynent, tworząc wspólną całość. Po zakończeniu warsztatów, wyspy można zabrać do domu.
        Wiek odbiorców:
        od 6 do 8 r. ż. (10:00-11:30)
        od 9 do 12 r. ż. (12:00-13:30)
        Prowadząca: Olga Strizhniowa
      • „Talizmany” i ” Maski Afrykańskie” warsztaty kreatywne, podczas których młodzi odbiorcy będą mogli wypowiedzieć się artystycznie, a swoje prace zabrać ze sobą do domu. Talizmany i maski to pełne koloru i energii formy. Talizmany to gotowe do przyozdobienia farbami, rzemykami, sznurkami, koralikami drewnianymi plastry drewna. Maski afrykańskie do zrobienia z kartonów, piór, tasiemek i farb.
        Wiek odbiorców:
        Talizmany od 6 do 8 r. ż. (11:00-12:00)
        Maski afrykańskie od 9 do 11 r. ż. (12:30-13:30)
        Prowadząca: Małgorzata Goczewska / Goga.gallery
      • „Opaski indiańskie” i „Opaski meksykańskie”warsztaty z szycia. Przy użyciu maszyn, materiałów i wyobraźni stworzymy nakrycia głowy, które staną się początkiem kreatywnej zabawy w domu czy na spacerze.
        Wiek odbiorców:
        od 7 r. ż. 10:30 -11:30 (indiańskie)
        od 7 r. ż. 11:45-12:45 (indiańskie)
        od 7 r. ż. 13:00-14:00 (meksykańskie)
        Prowadząca: Marzena Witt/ Loulala fabryka szycia
      • „Wakacje w raju. Antropologiczne spojrzenie na współczesne podróżowanie”[2] –podróżujemy, poznajemy nowe regiony, kraje lub kontynenty, często bez refleksji nad tym, czym właściwie jest turystyka i jaki ma wpływ na odwiedzane miejsca. W czasie zajęć zastanowimy się, jakie kraje postrzegamy jako egzotyczne oraz jakie relacje zachodzą między odwiedzającymi i odwiedzanymi.
        Wiek odbiorców:
        od 13 do 18 r. ż. (12:30- 14:00)
        Prowadzenie: Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego
        .
      •  Gry i zabawy z różnych stron świata – w jakie zabawy bawią się Wasi rówieśnicy mieszkający w innych częściach globu? Czy znają te same
        gry i zabawy, które my znamy? Z czego wykonane są ich tradycyjne zabawki? Spotkanie będzie okazją do poznania gier i zabaw, w które bawią się dzieci mieszkające w różnych krajach. Na koniec każdy przygotuje własną zabawkę inspirowaną wybraną
        Wiek odbiorców:
        od 6 do 12 r. ż. (10:00- 11:00)
        Prowadzenie: Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego
        .
      • „Mandale”  czy wiesz, że największa stworzona mandala ma 14 m średnicy? To więcej niż niejeden pokój! Mandala to symbol harmonii i doskonałości, oznacza koło życia, cały świat, święty krąg. Zapraszamy na zajęcia etnograficzno-plastyczne poświęcone mandali, podczas których poznamy znaczenie, symbolikę i genezę tego rytualnego znaku. Na zajęciach każdy stworzy własną rysowaną mandalę z użyciem prostych geometrycznych wzorów.
        Wiek odbiorców:
        od 6 do 12 r. ż. (11:15- 12:15)
        Prowadzenie: Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego
        .
      • „Muzyczne podróże ze sztuką”warsztaty wokalne, podczas których połączymy dźwięk z kolorem, rytm z ruchem, a sztukę z opowieścią o świecie! Zainspirowani twórczością i podróżniczym duchem Elżbiety Dzikowskiej, wspólnie wyruszymy w artystyczną podróż dookoła globu.
        Wiek odbiorców:
        od 5 do 6 r. ż. (12:30-13:15)
        od 7 do 9 r. ż. (11:30-12:15)
        od 10 do 14 r. ż. (10:30-11:15)
        Prowadząca:  Aleksandra Wojciechowska
        .
      • „Rytmy Afryki” – warsztaty bębniarskie. Rytmy niosą ze sobą wielosetletnią tradycję wspólnoty ludzi, które otwierają w nas różne ścieżki – do zabawy, refleksji, ekscytacji, introspekcji, przywołują wspomnienia, relaksują ciało i umysł.
        Wiek odbiorców:
        od 8 do 10 r. ż. (10:15-11:00)
        od 8 do 10 r. ż. ( 11:15-12:00)
        od 5 do 7 r. ż. (12:15- 13:00)
        Prowadzący:  Łukasz Jasiak

        • .
      • „Capoeira- sztuka walki”warsztaty ruchowe ze sztuką walki stworzoną w Brazylii, zapoczątkowaną przez niewolników w czasach kolonizacji. Będąca wynikiem mieszania się wielu tradycji i kultur, ukryta w pozornie niegroźnym, tanecznym ruchu, łączy w sobie elementy walki, samoobrony i akrobatyki. Częścią warsztatów jest pokaz profesjonalistów, na który zapraszamy.
        Wiek odbiorców:
        od 7 r. ż.  (10:00- 10:45)
        pokaz (11:00-11:15)
        Prowadzący:  Akademia Sztuki Capoeira ASC
        .
      • „Joga” – praktyka jogi na trawie dla najmłodszych. W razie niepogody zapewnimy odpowiednią salę. Maty będą przygotowane przez prowadzącą. Najmłodszych uczestników zapraszamy z bliską osobą dorosłą. Ważne! Niezbędny wygodny, niekrępujący ruchów strój.
        Wiek odbiorców:
        od 3 do 5 r. ż (11:00-11:30) z bliską osobą dorosłą
        od 6 do 9 r. ż. (11:45- 12:25)
        od 10 do 13 r. ż. (12:40-13:40)
        Prowadząca:  Pola Myszkowska
      • „Zamigaj do mnie” –  warsztaty z podstaw języka migowego. Czy ręce mogą mówić? Jak mówią w różnych krajach? A wiesz jak ręce wypowiadają twoje imię? Podczas warsztatów poznamy alfabet języka migowego i poczujemy magię niewerbalnego słowa.
        Wiek odbiorców:
        od 6 do 7 r. ż. (10:00-10:40)
        od 8 do 9 r. ż.  (11:00- 11:40)
        od 10 do 11 r. ż (12:00- 12:40)
        od 12 do 13 r. ż. (13:00- 13:40)
        Prowadząca:  Ania Wrona
        .
      • „Motanki” – Podczas zajęć uczestnicy będą pracować z naturalnymi materiałami – tkaninami, nićmi, koronkami, wstążkami, kwiatami. W środku lalki ukrywamy drobny talizman, którym może być moneta, suszona lawenda lub inne zioła.  Warsztaty są otwarte dla dzieci od 4 roku życia, a lalkę można wykonywać wspólnie z rodzicami, dziadkami lub opiekunami.
        Wiek odbiorców:
        od 4 roku życia (10:15-11:00)
        od 4 roku życia (11:15- 12:00)
        od 4 roku życia (12:15- 13:00)
        Prowadząca: Nina Burnevich
        .
      • „Warsztaty kulinarne”warsztaty kulinarne, na których nauczymy się wykonywać proste przekąski z różnych stron świata. Dla najmłodszych czeka hawajski bowl, do zrobienia którego zapraszamy bliską osobę dorosłą. Dla starszych przygotowane będą indiańskie kulki mocy i meksykańskie tortille.
        Ważne! Zapisując się na te warsztaty każdy uczestnik musi podpisać „zgodę na udział”, w której deklaruje, że zapoznał się z regulaminem (dostępnym tu).
        Ewentualne alergie pokarmowe i nietolerancje muszą być zgłoszone w trakcie zapisów. Dzieci, które nie dostarczą zgody nie będą mogły wziąć udziału w warsztacie. 
        Wiek odbiorców:
        hawajski bowl od 5 do 7 r. ż. (10:00- 11:00) i bliski dorosły
        indiańskie kulki mocy od 8 do 10 r. ż. (11:20- 12:20)
        meksykańskie tortille od 11 do 13 r. ż. (12:40- 13:40)
        Prowadząca: Adrianna Nowicka/ CoKitchen

 

 

Biblioteka (wstęp wolny. Nie obowiązują zapisy)

Najmniejszy teatr świata zaprasza!

Za sprawą kamishibai przeniesiemy się na chwilę do dalekiej Japonii. Wyobraźcie sobie…zbliża się Święto Dzieci. Wszędzie powiewają flagi w kształcie karpi koi, zwane koinobori. Duży czarny to Tata Karp, mniejszy czerwony to Mama Karp, a najmniejszy z nich to Koisuke, niebieski karpi syn. Tego dnia niebo staje się ogromnym stawem! Nie ma chmur, a wiatr wieje przez karpie, sprawiając, że wyglądają na silne, gdy wdzięcznie płyną po niebie. Jednak mały Koisuke boi się Święta Dzieci… Dlaczego? Przyjdźcie, posłuchajcie, dajcie się porwać magii i prostocie Najmniejszego Teatru Świata!

Mini-spektakle odbywają się o każdej pełnej godzinie i trwają 30 minut.

Wiek odbiorców: od 3 r. ż.
Liczba miejsc ograniczona.

Hol (wstęp wolny)

W trakcie trwania imprezy 10:00-14:00 zachęcimy Was do stworzenia wspólnego dzieła – etno-girlandy – symbolicznego łańcucha łączącego dzieci całego świata!

Na stoisku Instytutu Orientalistyki UAM dowiecie się jakimi znakami uczą się pisać dzieci w krajach arabskich, a jakimi w Chinach i Japonii. Poznacie też kilka ciekawostek na temat Turcji.

Wstęp na wydarzenia i warsztaty jest bezpłatny.
Zapisy i informacje pod numerem: 612 500 402.

[1] Spektakl prezentowany przez Fundację Barak Kultury w ramach zadania publicznego „Spotkania z Teatrem”, współfinansowanego ze środków Powiatu Poznańskiego

[2] Projekt pn. Podróże z antropologią realizuje Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II.