Lekcje

biblioteczne

Oferta zajęć na rok szkolny 2023/ 2024

Baśnie są bardziej niż prawdziwe, nie dlatego iż mówią nam, że istnieją smoki, ale że uświadamiają, iż smoki można pokonać.

G.K. Chesterton

Nasze zajęcia to nie tylko frajda, ale też spora dawka nauki. Wspomagamy rozwój słuchania, koncentracji, poszerzamy słownictwo. Opowieści są dla nas punktem wyjścia do rozmowy o ważnych sprawach i zabawy. Wspólnie możemy stworzyć wyjątkowe doświadczenia edukacyjne, które na pewno zostaną w pamięci uczniów na długo. Przyjdźcie do biblioteki i razem wprowadźmy dzieci w magiczny świat literatury!

Spotkania ze sztuką | dla przedszkoli

W ramach spotkań ze sztuką będziemy tworzyć prace plastyczne inspirowane konkretnymi malarzami, jednocześnie zgłębiając różnorodne techniki malarskie, pozwalające nam lepiej zrozumieć proces tworzenia. Razem odkryjemy fascynujący świat kolorów i piękno sztuki.

Od pomysłu do okładki | dla przedszkoli

Cztery spotkania, w trakcie których dzieci staną się autor(k)ami, tworząc od podstaw własne książki. Cykl prowadzi przez wszystkie etapy powstawania dzieła – pisanie, ilustrowanie, korektę, wydruk i skład. To świetne wprowadzenie w świat książek “od kuchni”!

Morskie opowieści | dla przedszkoli

W towarzystwie tygryska Tolka i rekina Śmieszka zanurzymy się w tajemnicze głębiny oceanu, mając za zadanie pomóc jednemu z jego morskich mieszkańców w potrzebie. Podczas tej niezwykłej podroży będziemy mieli okazję odkrywać fascynujące fakty o morskich stworzeniach. Dowiemy się także, jak istotny jest kamuflaż w podwodnym świecie.

Kosmiczne podróże | dla przedszkoli i klas I-III

W kosmiczną podróż wybierzemy się razem z Mikołajem Kopernikiem. Poskaczemy z planety do planety, aby dowiedzieć się co to jest układ heliocentryczny. Razem poznamy, jak jego odkrycie wpłynęło na naszą wiedzę o Układzie Słonecznym. Wyjaśnimy różne fascynujące zagadnienia związane z kosmosem. Dołączcie do nas, aby odkryć tajemnice Drogi Mlecznej.

Baśnie nie dość znane | dla klas I-III

To cykl siedmiu spotkań z klasycznymi opowieściami we współczesnej odsłonie. Do kwiatu paproci poprowadzi nas apka, żywej wody poszukamy w betonowej dżungli, a żelazne trzewiczki zamienią się w protezy. Podczas zajęć porozmawiamy między innymi o tym, czy da się biegać bez nóg? Jak chronić środowisko? Jak wpływają na nas media społecznościowe?

Patron(k)i roku 2023 | dla klas I-III

Co hrabia porabia? – poznamy postać Pawła Edmunda Strzeleckiego dzięki książce autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Wspólnie udamy się w podróż „palcem po mapie” oraz dowiemy się kilku faktów z życia podróżnika, m.in. jak odkrył najwyższy szczyt Australii… i dlaczego nazwał go Górą Kościuszki?

Jurek od barw – wejdziemy do świata niezwykłych, abstrakcyjnych dzieł Jerzego Nowosielskiego. Jak to się stało, że mały Jurek zachwycił się malarstwem? Jakie emocje wywołują w nas kolory? Dowiemy się i poeksperymentujemy!

Wisia łowi słowa – była sobie pewna poetka, nazywała się Wisława. Uwielbiała śmieszne wycinanki i znalazła trzy najdziwniejsze słowa na świecie. Chcecie wiedzieć, jakie? Przyjdźcie do biblioteki, gdzie podczas zajęć poznamy kilka wierszy Szymborskiej i stworzymy własne kolaże.

Ola niepodległa! – wszyscy znają Józefa Piłsudskiego… ale czy wiecie, że jego żona, Ola Piłsudska, była legendarną szpieginią, działaczką demokratyczną i skutecznie walczyła o prawa wyobrcze kobiet? Jeśli nie wiecie – to posłuchajcie jej historii.