Konkurs fotograficzny – Wakacje z Szymborską

01/07/2023 - 03/09/2023

Wisława Szymborska to poetka i eseistka uhonorowana nagrodą Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku. Dorobek poetycki Szymborskiej zawsze znajdował uznanie krytyki i czytelników. Kto jeszcze nie miał okazji, koniecznie musi zajrzeć na biblioteczną półkę i zapoznać się z jej twórczością. Szymborska nie lubiła rozmów o literaturze czy tajnikach poetyckiego warsztatu, wychodząc z założenia, że autor powinien się wypowiadać wyłącznie w swoich utworach. A nie brakowało w nich poczucia humoru, które towarzyszyło jej na co dzień. Przejawiało się to w różnorodny sposób. Przyjaciół i znajomych zwykła obdarowywać własnoręcznie przygotowywanymi kartkami z dowcipnymi wyklejankami. Jako pamiątki z wyjazdów przywoziła zdjęcia z tablicami drogowymi z ciekawymi nazwami mijanych miejscowości. Zapraszanym gościom proponowała loteryjki czyli losowanie drobnych fantów… najczęściej kiczowatych.

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, z tej okazji chcemy zachęcić Was do wspólnych obchodów i dobrej zabawy. Wisławę Szymborską uczcimy w trzech odsłonach.

Żebyście w czasie wakacyjnych podróży pamiętali o Szymborskiej, zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Na naszym profilu na facebooku jest przypięty post z informacją o konkursie i regulaminie. Każdy kto w komentarzu do tego posta wrzuci swoje zdjęcie z wakacyjnych wojaży z tablicą z zabawną nazwą miejscowości, weźmie udział w loteryjce. Czekają na Was niespodzianki związane z poezją i oczywiście Wisławą Szymborską. Jest to nietypowy konkurs, w którym wszyscy wygrywają. Konkurs trwa od 1 lipca do 3 września. Szczegóły konkursu znajdziecie w regulaminie: Wakacje z Szymborską – regulamin

3 lipca o godz. 17:00, w ramach kolejnej odsłony 100-lecia, zapraszamy na warsztaty robienia kolaży, które poprowadzi pan Tomasz Bukowski. Każdy z uczestników będzie mógł wykonać własny kolaż, inspirowany wyklejankami Szymborskiej. Być może z powstałych kolaży uda nam się stworzyć wystawę? Wstęp wolny – zapraszamy!

W naszym planie nie mogło też zabraknąć poezji, dlatego w najbardziej poetyckim miesiącu w roku, jakim jest październik, odbędzie się tradycyjny konkurs recytatorski W jesieni tyle skrzypiec…, który zostanie poświęcony Wisławie Szymborskiej.

Jak pisała Wisława Szymborska w jednym z najbardziej znanych wierszy Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy…, więc tak zacny jubileusz jak 100. urodziny możecie z nami uczcić tylko ten jeden raz.