SZANCER, WYOBRAŹ SOBIE!

25/05/2024

SZANCER, WYOBRAŹ SOBIE!

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las otwiera drzwi do wyobraźni! Wystawa Szancer, wyobraź sobie! zaprasza w świat twórczości wybitnego polsko-żydowskiego ilustratora, Jana Marcina Szancera, na którego rysunkach wychowały się pokolenia dzieci i młodzieży. Wystawa ta jest wyjątkowa, ponieważ odwiedzający będą mogli nie tylko podziwiać rysunki i czytać o wybitnym rysowniku, ale również aktywnie uczestniczyć w tworzeniu, inspirując się jego postacią i twórczością.

Oprócz kilkudziesięciu najważniejszych i najpiękniejszych spośród tysięcy rysunków Jana Marcina Szancera, na wystawie znajdują się także instalacje przygotowane specjalnie na potrzeby ekspozycji: szafa z podwójnym dnem, lokomotywa z gwizdkiem, czy ściana niewidocznych strachów! Dzięki takiej scenografii zwiedzający mogą poczuć się jak bohaterowie bajki, opartej na istotnych wydarzeniach z życia rysownika i wraz z nim ćwiczyć swoją wyobraźnię.

Chociaż Szancer znany jest przede wszystkim z wielobarwnych ilustracji utrzymanych w baśniowym klimacie, to jego biografia, naznaczona dwiema wojnami światowymi i antyżydowskimi represjami, daleka jest od bajkowej historii.

W podstawowej warstwie wystawa skierowana jest do dzieci, ale posiada będzie również drugą linię narracyjną, przeznaczoną dla widzów dorosłych. Obejmuje ona opowieść o losach Szancera oraz skomplikowanych i dramatycznych doświadczenia polskich Żydów w XX wieku.

Współorganizator wystawy: Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

Wystawa Szancer, wyobraź sobie!
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
25 maja-30 sierpnia 2024, hol, wstęp wolny