Wiosenny Festyn Przyrodniczy // TAKI MAMY KLIMAT

Wiosenny Festyn Przyrodniczy // TAKI MAMY KLIMAT
18 marca 2023 r. (sobota), godz. 10:00
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las, ul. Szkolna 16

Klimat i zachodzące w nim zmiany są ważnym tematem, który dotyczy nas wszystkich, dlatego tegoroczny Wiosenny Festyn Przyrodniczy postanowiliśmy poświęcić właśnie klimatowi.
Często zastanawiamy się jak na co dzień możemy wpłynąć na poprawę stanu naszej planety. Czy nasze działania mogą oddziaływać na cały świat? Jak poprawić naszą sytuację? Postaramy się odpowiedzieć Wam na te pytania, jednocześnie wskazując sposoby i kierunki działań, w których powinnyśmy zmierzać. Pomogą nam w tym spotkania, warsztaty, rozmowy i wymiana doświadczeń.

sala widowiskowa

• 10:00 „Too hot to handle – czyli o kryzysie klimatycznym na świecie” – Rada Samorządu Studentów Neofilologii UAM
    prezentacja ma na celu przybliżenie w przystępny sposób przy pomocy quizu i zabaw problematyki kryzysu klimatycznego
  • 11:00 spotkanie z Bogusiem Janiszewskim, autorem książki dla dzieci „Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią”
  • 14:00 spektakl Sasza i Bałwan / Teatr Fuzja / bilety: 10 zł do nabycia w sekretariacie CKiBP oraz na www.bilety24.pl
    Opowieść o przyjaźni w niespokojnych czasach ekologicznej katastrofy. Koniec świata to trudny czas dla każdego, zwłaszcza ostatniego Bałwana…
    Wszystko dlatego, że tej zimy śnieg nie spadł wcale, a powinien. A co jeśli zimy już nie będzie nigdy? Nie wiem jak dla was, ale dla Bałwana to poważny orzech do zgryzienia. Czy wraz z Saszą znajdą rozwiązanie tego problemu? Wszystkiego dowiecie się w trakcie najnowszego spektaklu Teatru Fuzja. Dla widzów w wieku 5-105 lat.

hol 10:00-14:00

• pchli targ – zapraszamy do kontaktu osoby, które chciałyby wystawić się podczas targu – 612 500 402
  • malowanie buziek
  • warsztaty z kaligrafii krajów azjatyckich – uczymy się kaligrafować słowa związane z wiosną
  • zwierzęta i rośliny z origami
  • kącik muzyczny – przyrodnicze piosenki w obcych językach
  • wystawa „Leśne okazy”

biblioteka 10:00-14:00

• tworzenie wspólnego plakatu ze słowem „wiosna” w różnych językach
  • językowe memory – zabawa w języku angielskim i hiszpańskim

warsztaty:

• 10:00-15:00 warsztat renowacji krzeseł / 20 zł / zapisy: 612 500 400
    Zapraszamy na warsztaty stolarsko-tapicerskie. Wykład i praktyczne zajęcia da tych który lubią dawne meble, PRL-owski dizajn, chętnie majsterkują, dla profesjonalnych i hobbystycznych stolarzy, tapicerów, miłośników warsztatu. Dla wszystkich którzy chcą nauczyć się jak odnowić meble drewniane i tapicerowane. Warsztaty poprowadzi Daniel Stoiński – kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, kolekcjoner polskiego powojennego dizajnu. Właściciel autorskiej pracowni Daniel Stoiński Redesign zajmującej się kompleksową renowacją mebli oraz organizacją warsztatów stolarsko-tapicerskich. Założyciel sklepu Pikasy Sklep, prywatnie ojciec Abbie i Sake dwóch charcich adopciaków.
    Zapraszamy z własnym krzesłem.
  • 10:00 warsztat szycia przytulanki – wiosennej kury (wiek: min. 8 lat) / 20 zł / zapisy: 612 500 402
  • 11:00 oraz 13:00 warsztat tworzenia woskowijek / 20 zł / zapisy: 612 500 402
    Bee’s Wrap – Woskowijka 🐝🐝🐝
    Pszczeli papier brzmi bardzo przyjaźnie. To takie eko opakowanie. 🛍📦
    Można go używać wiele razy i do tego jest całkowicie biodegradowalne. ☝️ Zrobione jest z bawełny w połączeniu z woskiem pszczelim i olejkiem jojoba. To dzięki niemu chleb nie wysycha, a jedzenie nie wymienia się zapachami. Można w nim nosić kanapkę do szkoły, owoce i warzywa 🍞🫑🍐lub trzymać jedzenie w lodówce. Wosk pszczeli jest na tyle szczelny, że nie przepuszcza powietrza, a wraz z nim zapachów.
    To takie proste i naturalne!😁 Do tego, nowa pachnie bardzo ładnie pszczelim woskiem i może nam służyć około roku.
    Na naszych warsztatach stworzysz sama/sam swoją pierwszą woskowijkę. Możesz zabrać kawałek swojej bawełny, ale spokojnie – my też będziemy zaopatrzeni w piękne materiały i pomożemy.

• 11:30 warsztat szycia woreczków na warzywa i owoce (wiek: min. 8 lat) / 20 zł / zapisy: 612 500 402
  • 13:00 warsztat szycia komina z nieużywanej bluzy (wiek: min. 8 lat) / 20 zł / zapisy: 612 500 402
  • 10:00, 11:30 lub 12:45 warsztat „Odnawialne źródła zabawy” (wiek: 8-14 lat) / 20 zł / zapisy: 612 500 402
    Fundacja odpowiedzialnego biznesu ERGO cares oraz firma Sunergo zapraszają na warsztaty „Odnawialne źródła zabawy”. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję okiełznać energię słoneczną, dając drugie życie kapslom, sznurkom i patykom. Pod okiem EKO Edukatorów fundacji najmłodsi samodzielnie zaprojektują i wykonają zabawki wprawiane w ruch za sprawą efektu fotowoltaicznego. Udział w warsztatach pozwoli zgłębić wiedzę w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz podstawowych zasad fizyki – porozmawiamy o tym, czym jest czysta energia i dlaczego jest dla nas, ludzi, taka ważna. Warsztaty są skierowane do dzieci w wieku 8-14 lat.

Zapisy na warsztaty pod numerem 612 500 402 / 400

Wiosenny Festyn Przyrodniczy zawita także do Starego Baru w Chludowie!

Tam czekać na Was będą:

• 15:00 wspólne sadzenie roślin,
  • 15:30-18:30 instrumenty z odzysku – warsztaty t.etno – zapisy: starybar@osrodekkultury.pl lub 612 500 430,
  • 15:30 malowanie plecaczków,
  • 19:00 koncert zespołu Niesamowita Sprawa / wstęp wolny