Wiosenny Festyn Przyrodniczy

21/03/2020

Szanowni Państwo! Z przykrością, ale w poczuciu współodpowiedzialności i działając w oparciu o wytyczne Ministerstwa Zdrowia od dnia dzisiejszego ZAWIESZAMY ZAJĘCIA GRUPOWE  I INDYWIDUALNE, DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTECZNĄ dzisiaj od godz. 15.00 ORAZ ODWOŁUJEMY PLANOWANE WYDARZENIA DO 29 MARCA 2020 WŁĄCZNIE.

 

Trudno znaleźć lepszy termin niż pierwszy dzień wiosny na Wiosenny Festyn Przyrodniczy, który w tym roku odbędzie się w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej po raz drugi. 21 marca zapraszamy wszystkich (dużych i małych) kochających przyrodę i chcących dbać o środowisko, do udziału w atrakcjach, jakie dla Was przygotowaliśmy tego dnia.

A oto, co przygotowaliśmy specjalnie dla Was:

STOISKA // 10:00-15:00, hol CKiBP

– Stoisko Nadleśnictwa Łopuchówko: odgadywanie głosów ptaków, tropów zwierząt, własnoręczne wykonywanie zwierzątek i malowanie figurek

Kasztelania Ostrowska: kącik zielarski z ziołami, dzikimi roślinami jadalnymi i naparami i ekspertem fitoterapeutą, a także kącik przyrodniczy z mikroskopami i wiosennymi roślinami wraz z wystawą przyrodniczych ciekawostek

godz. 10:30-12:00 pokaz własnoręcznego tworzenia domowej chemii (proszku do prania i pasty do czyszczenia kuchni/łazienki)

stolik bezpłatnej wymiany roślin

 

OPOWIEŚCI // 10:00-11:30, sala widowiskowa

Naszą przestrzeń wypełnią opowieści o roślinach zwykłych i niezwykłych, cudownych i magicznych, zaczerpnięte z baśni, legend i tradycji ludowych. W związku z datą, nie zabraknie też nawiązań do zwyczajów wiosennych. W świat roślinnych opowieści wprowadzi nas Xenia Starzyńska.

 

WYKŁAD // 12:00-13:30, sala widowiskowa

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Katarzyna Wągrowska, autorka znanego bloga Ograniczam się, a także książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”. Autorka opowie, jak funkcjonować w życiu codziennym zgodnie z ideą zero waste. Jak sama mówi: Bliskie są mi tematy zdrowego odżywiania, świadomych zakupów i mody, podróży czy domowej roboty kosmetyków.

 

WARSZTATY // sale zajęciowe

Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem: 612 500 400/ 402

kawiarenka naprawcza – naprawa rowerów (bezpłatne)

Podczas warsztatów nauczymy Cię jak poradzić sobie z najczęściej spotykanymi usterkami. Dowiesz się jak poprawnie napompować koła w rowerze, jak wymienić dętkę, czym smarować łańcuch i dlaczego powinien być zawsze czysty, jak wymienić klocki hamulcowe w rowerze i wiele więcej.

Jeśli masz swoje podzespoły, które chciałbyś wymienić możesz z nimi przyjść i zrobimy to razem.

Rower to coraz częściej podstawowy środek transportu, dlatego warto wiedzieć jak poradzić sobie z najpopularniejszymi awariami.

Zespół Animatorów Stowarzyszenia Akademia Myśli to profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem, nie tylko w serwisowaniu rowerów, ale przede wszystkim w edukacji. Warsztat ma charakter empowermentowy.

Abyśmy mogli w pełni przygotować się do przeprowadzenia warsztatu z udziałem waszych rowerów przy zapisach prosimy o krótką informację. Zostawcie nam do siebie kontakt, a przed warsztatem porozmawiamy o tym czego chcielibyście się nauczyć.

  1. Typ roweru (np. rower górski, miejski, szosowy itd.).
  2. Rodzaj usterki i/lub umiejętność jaką chcielibyście zdobyć.

Udział w warsztacie jest darmowy. O kolejności naprawy podczas warsztatów decyduje kolejność zgłoszeń.

 

– kawiarenka naprawcza – naprawa drobnego sprzętu AGD (bezpłatnie)

Darmowe naprawy: AGD, RTV (w tym słuchawki, głośniki), telefony, laptopy, lampy.

Masz zepsuty sprzęt elektryczny albo elektroniczny? Chcesz go naprawić albo nauczyć się jak samodzielnie do tego podejść?

Sprzęty codziennego użytku psują się w dzisiejszych czasach bardzo szybko, co sprawia, że często wolimy kupić nowe niż naprawić coś, co jest uszkodzone. To z kolei powoduje coraz większą produkcję elektrośmieci. W odpowiedzi na to zapraszamy na warsztaty, dzięki którym w myśl idei zero waste przedłużymy życie naszych urządzeń.

Jeśli chcesz, by Twój popsuty sprzęt został naprawiony przez naszych specjalistów, to zadzwoń i podaj:

  1. Rodzaj urządzenia (np. suszarka do włosów).
  2. Markę, model.
  3. Rodzaj usterki.

Udział w warsztacie oraz naprawa są darmowe. Będzie też można samodzielnie zaangażować się w naprawę i zdobyć cenną praktyczną wiedzę. Przyjdźcie z głową pełną pytań!

 

warsztaty robienia mydełek kocankowo-tymiankowych (35 zł/osobę): godz. 10:30 i godz. 12:30

Zebrane na łąkach dzikie rośliny zatopimy w ziołowych mydłach. Podczas warsztatów poznamy metodę naturalnego wytwarzania mydeł przez ługowanie tłuszczów oraz reakcje chemiczne w praktyce.

tworzenie ekologicznych notesów z wykorzystaniem makulatury (bezpłatne): godz. 12:30-14:00

Wykorzystajmy stare gazety, tekturę, papier do pakowania prezentów i wszelką makulaturę, by stworzyć własny, szyty techniką japońską notes z okładką. Wewnątrz notes będzie miał autorskie wkładki z kolażami i oryginalne strony zależne od inwencji twórcy (zaproponujemy np. niestandardowe kartki w kropki). Mile widziane dodatkowe, własne zasoby papierowe, zwłaszcza w zakresie czystych kartek do wypełnienia notesu. Chodzi wszak o to, by dać drugie życie papierowi już kiedyś kupionemu, który gdzieś nam zalega i teraz może być powtórnie wykorzystany. Zapewniamy wszystkie przybory i narzędzia.

– warsztaty o pszczelarstwie i bartnictwie

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak powstaje miód, jak wygląda praca z ulami, oraz będą mogli na chwilę zostać pszczelarzem! Zapraszamy na zajęcia dzieci wraz z rodzicami.  Czas trwania warsztatów ok 60 min. Przewidywanych jest kilka cykli warsztatowych, w zależności od ilości chętnych. Warsztaty poprowadzi Sekcja Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Koła Leśników Poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.
– Las w słoiku – godz. 11.00
 
Warsztaty z Roślinami Pokojowo Nastawionymi z tworzenia własnego lasu w słoiku – ostatnie wolne miejsce! Koszt 170 zł.

Rozpoczynamy wiosnę w Suchym Lesie! Zapraszamy na dzień pełen atrakcji dla małych i dużych. Będzie przyrodniczo, pachnąco i ekologicznie!

Partnerzy Wiosennego Festynu Przyrodniczego: Nadleśnictwo Łopuchówko, Kasztelania Ostrowska i Podzielnia.

 

Wiosenny Festyn Przyrodniczy
21 marca 2020r., godz. 10.00-15.00
CKiBP, Suchy Las, ul. Szkolna 16