Tydzień Bibliotek „Czytanie łączy pokolenia”
8 – 15 maja 2014 r.
Bez wątpienia hasło tegorocznego tygodnia bibliotek CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA kojarzy się z biblioteką i to w pełnym znaczeniu tego słowa. Biorąc pod uwagę fakt, że biblioteka jako miejsce, będące międzypokoleniowym centrum spotkań i wymiany informacji, pozwalającym na wzbogacenie swego doświadczenia i zdobycie pewnej wiedzy o otaczającym nas świecie jest nadal ponadczasowe, to tym bardziej owe hasło znajduje swoje uzasadnienie.
Biblioteczne zakamarki kryją w sobie cały wachlarz propozycji książkowych, czasopism i multimediów dla wszystkich. Pozostają skarbnicą wiedzy dla czytelnika w niemalże każdym wieku. Od przedszkolnego malucha poczynając, poprzez grupy młodzieży, a na osobach z dużym „doświadczeniem czytelniczym” kończąc. Zapewne każda z tych osób czerpie przyjemność z obcowania wśród literatury pięknej, czy też ze studiowania cennych świadectw zachowanych po pokoleniach minionych.
Poza tym tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek stanowi nawiązanie do Jubileuszu „650 lat w służbie książki”, który przypadł właśnie na 2014 rok. Wszystko to za sprawą Kazimierza Wielkiego, który 12 maja 1364 roku wydał dokument ustanawiający tzw. Studium Generale, czyli podwaliny pod później powstałą Akademię Krakowską. Jednymi z pracowników jakich powoływał ten dokument, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania tejże instytucji byli stacjonariusze. Zajmowali się oni wówczas przede wszystkim wytwarzaniem, rozpowszechnianiem oraz udostępnianiem kopii rękopiśmiennych ksiąg. W pewnym sensie pełnili oni zatem rolę współczesnych nam bibliotekarzom, księgarzom czy wydawcom, dlatego właśnie ta data uznana została za początek służby książce w Polsce.
W związku z tym i w naszym sucholeskim Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej odbędą się specjalne warsztaty oraz spotkania autorskie, mające na celu popularyzację książki, czytelnictwa, a także upowszechnianiu wiedzy dotyczącej jej wytwarzania. W tym majowym tygodniu sucholeska biblioteka będzie miejscem otwartym na każdego czytelnika i nie tylko. Oto moc atrakcji jakie zostały przygotowane na maj w ramach promowania książki:
8 – 15 maja 2014
Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym na codzienne Głośne Czytanie Dzieciom. Prosimy o wcześniejsze umawianie się na konkretne godziny pod numerem tel. 61 2500 401.
11 maja 2014
11.00 – Głośne Czytanie Książek pod hasłem „Koty żyją aż dziewięć razy”. Bajkę pod tytułem Arystoteles Dicka’a King-Smith’a zinterpretuje Michał Kocurek, aktor Teatru Nowego w Poznaniu.
13 maja 2014
8.30 i 10.30 – warsztaty ilustratorskie dla dzieci prowadzone przez Elżbietę Krygowską –Butlewską.
13 maja 2014
19.00 – spotkanie autorskie z dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym Marcinem Mellerem. Darmowe wejściówki do odbioru w bibliotece.
14 maja 2014
8.30 i 10.30 – spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim, autorem między innymi takich utworów dla dzieci jak: Przygody skrzata Wiercipięta, Pirat Jędruś czy Funia, Kicia i cała reszta.
15 maja 2014
9.00 i 10.30 – warsztaty dla dzieci zorganizowane pod hasłem Sztuka audiobooka, prowadzone przez warszawskie animatorki. W trakcie warsztatów dzieci będą nagrywały swojego audiobooka.
20 maja 2014
8.30 i 10.30 – spotkanie autorskie dla dzieci o charakterze literacko-plastycznym z Zofią Beszczyńską i Elżbietą Krygowską – Butlewską (filia biblioteczna w Chludowie).
30/31 maja 2014
20.00 – Noc w Bibliotece pod hasłem „Noc w akademii wyobraźni”. Scenariusz nocy dotyczy powieści autorstwa Jana Brzechwy pod tytułem Akademia Pana Kleksa.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!