Szymon Opryszek – spotkanie z podróżnikiem

12/04/2024

W POSZUKIWANIU WODY PRZEZ PIĘĆ KONTYNENTÓW

Szymon Opryszek – reporter, laureat nagrody Pióro Nadziei Amnesty International 2021 za cykl reportaży „Moja zbrodnia to mój paszport” o drodze śladami migrantów z Bliskiego Wschodu, przez Białoruś aż do Polski (OKO.press). Za ten sam cykl nominowany do m.in. nagrody Grand Press. Współautor książek Tańczymy już tylko w Zaduszki i Wyhoduj sobie wolność, ostatnio wydał reporterską opowieść o kryzysie wodnym: Woda. Historia pewnego porwania.

Opis spotkania

Doszło do porwania – w styczniu 2020 roku w meksykańskim stanie Michoacán zaginął Homero González, strażnik sanktuarium motyli. Szymon Opryszek rusza tropem ostatnich śladów zostawionych przez ofiarę. Jego dochodzenie odkrywa pajęczynę lokalnych i globalnych powiązań: kartele narkotykowe, skorumpowani politycy, międzynarodowe koncerny, a także… my, zajadający się awokado zadowoleni konsumenci. I choć szuka zaginionego społecznika, wszędzie, gdzie przyłoży ucho, słyszy tylko szum wody.

Co łączy motyle monarchiczne z plantacjami awokado? Jaki jest związek między krzykiem jodeł a technologicznymi gigantami, takimi jak Google czy Meta? I dlaczego wydarzenia w Iraku wpływają na to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej?

O tym wszystkim w trakcie prezentacji o przeciekaniu świata, podczas której autor zabierze nas do m.in. Meksyku, Chile, Kolumbii, RPA, Izraela, USA, Hiszpanii czy Iraku.

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las we współpracy ze Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty serdecznie zaprasza wszystkich na spotkanie podróżnicze z Szymonem Opryszkiem, które odbędzie się 12 kwietnia 2024 o godzinie 18.00. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Mączkowski, redaktor naczelny Wyspy Żółwia. Wstęp na spotkanie jest całkowicie bezpłatny, należy jednak wcześniej pobrać darmową wejściówkę z Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie, filii bibliotecznej w Złotnikach lub Chludowie.

Twórczość

Wykorzystana do promocji wydarzenia fotografia jest fragmentem okładki reportażu „Woda. Historia pewnego porwania” Szymona Opryszka, wydanego nakładem Wydawnictwa Poznańskiego w 2023 roku.