Świat w jednym miejscu – XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

08/05/2022 - 15/05/2022

Tegoroczny tydzień bibliotek trwający od 8 do 15 maja będzie już XIX ogólnopolskim wydarzeniem tego typu. Głównym celem tygodniowego programu promującego bibliotekę jest przede wszystkim podkreślenie roli czytania w życiu człowieka. Poprawia jego jakość, kształtuje osobowość, pomaga w edukacji, zdobywaniu wiedzy w różnych dziedzinach, a także nabywaniu umiejętności poznawczych. Ponadto tydzień ten ma również zwrócić uwagę na zwiększanie się prestiżu zawodu bibliotekarza i popularyzować zainteresowanie literaturą wśród szeroko pojętych kręgów społecznych.

Świat w jednym miejscu to hasło promujące to wydarzenie. Okazuje się, że biblioteka XXI wieku to taki mikro- i makrokosmos zarazem. Jest miejscem, w którym krzewi się kulturę, jednym z wielu punktów na mapie. Stanowi oazę spokoju, wiedzy, ale też otwiera drzwi „na świat”. Sprawia, że po przekroczeniu progu można znaleźć się nie tylko TU, ale równie dobrze w bardzo wielu innych, często nieco odległych zakątkach globu i nie tylko. A wszystko to dzięki ukrytym na kartach książek historiom, informacjom, fotografiom… W jednym momencie możemy odbyć podróż w czasie do starożytnego Egiptu i poznać tajemnicę piramid, czy też wraz z Juliuszem Cezarem dokonywać podboju Galii. Możliwa jest także wyprawa w Kosmos, a nawet w przyszłość dzięki literaturze science-fiction. Biblioteka jest w wielu aspektach tegorocznego hasła uniwersalna. W bibliotece jest przecież zebrana wiedza o wszystkim. To w bibliotece poszukujemy odpowiedzi na mnóstwo pytań w zakresie wielu dziedzin: literatury, fizyki, wędkarstwa, historii świata, zmian klimatycznych, itd. I zawsze otrzymujemy na te pytania rzetelne odpowiedzi. W bibliotece cała wiedza o świecie jest wprost na wyciągnięcie ręki.

Sucholeskie Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna z całą pewnością jest również jednym z takich inspirujących miejsc. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji się o tym przekonać to bardzo serdecznie zapraszamy Was do aktywnego uczestnictwa w majowym Tygodniu Bibliotek. Być może w tym krótkim harmonogramie zaplanowanych na ten czas wydarzeń znajdzie się coś na miarę Waszych twórczych potrzeb. Zaplanowaliśmy m.in.:

12.05.2022 r. godz. 10:00 – warsztaty ilustratorskie dla dzieci z Anną Kaźmierak pod hasłem Podróż do Wietnamu z książką. (Fot. Piotr Baczewski)

13.05.2022 r. godz. 19:00 – spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem. (Fot. Adam Ciereszko)

16.05.2022 r. godz. 10:00 – spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską, która wraz z Ciocią Jadzią zabierze najmłodszych do Rio. (Fot. Anna Skowrońska)