SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM JAGIELSKIM

12/05/2017

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las serdecznie zaprasza 12 maja 2017 r. o godz. 19.00 na spotkanie autorskie z dziennikarzem, korespondentem i pisarzem, Wojciechem Jagielskim.

W latach 1986–1991 autor pracował w Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Następnie przez ponad dwadzieścia lat, do marca 2012 był związany z Gazetą Wyborczą; po czym powrócił do współpracy z PAP. Wojciech Jagielski współpracuje z BBC i „Le Monde”. Wydał książki dotyczące Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA. Jest wieloletnim obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, czy w Gruzji. Jako świadek najważniejszych wydarzeń politycznych przełomu wieków na całym świecie specjalizuje się w problematyce Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Relacjonował rozpad rosyjskiego imperium, załamanie się apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu z Chinami, wojny, zamachy stanu.

Wojciech Jagielski to laureat wielu nagród dziennikarskich i literackich.

Autor książek: „Dobre miejsce do umierania” (1994), „Wieże z kamienia” (2004), „Nocni wędrowcy” (2009), „Wypalanie traw” (2012), „Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli” (2013).

„Modlitwa o deszcz” (2002) to fascynujący obraz Afganistanu; kraju, który wychował mudżahedinów i talibów; miejsca, gdzie ścierają się interesy wielu potęg świata. To w Afganistanie zaczął rozpadać się ZSRR. To Afganistan wystawił na szwank reputację USA jako najpotężniejszego światowego mocarstwa. To właśnie ta książka przybliża nas do zrozumienia fenomenu tego państwa.

Najnowsza książka Wojciecha Jagielskiego nosi tytuł „Wszystkie wojny Lary” (2015). Jest to niezwykły reportaż o palących problemach XXI w., m.in. o tym, jak rodzi się fundamentalizm. Całej opowieści słuchamy z ust Laury. Jej synowie, gruzińscy Czeczeni, ruszają do Polski. Tutaj Szamil i Raszid zostają Europejczykami. Potem wyjeżdżają dalej na Zachód, gdzie zakładają rodziny. Po latach europejski raj zaczyna ich jednak przerażać obcością i duchową pustką. Wciąga ich za to święta wojna – wojna o wartości ich zdaniem największe. Tak trafiają do Syrii…

Spotkanie poprowadzi Jarosław Borowiec.

Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Bezpłatne wejściówki do odbioru:

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie, ul. Szkolna 16

Filia biblioteczna w Chludowie, ul. Szkolna 2