Spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem
Pisarz, reporter, fotograf, psycholog…
Początkowo zaistniał jako fotograf. Wykonane przez niego zdjęcia były prezentowane niemalże na całym świecie. W dużej mierze zajmował się fotografią studyjną, a dokładniej rzecz ujmując portretami. Uważa, że zdjęcia stanowią dokument z jego spotkań z ludźmi. Jest autorem albumów Dużo kobiet oraz Auschwitz – co ja tu robię? W 2012 roku zadebiutował jako pisarz. Wówczas powstał jego zbiór wywiadów Ocaleni z XX wieku. Składa się na niego 25 rozmów z Żydami pochodzenia polskiego, którzy wyemigrowali do Izraela. Z kolei książka Oskarżam Auschwitz: opowieści rodzinne dotyczy rozmów z dziećmi ocalałych z Zagłady, na których trauma ta położyła się ogromnym cieniem. Natomiast wydany w 2017 roku Rejwach to zbiór opowiadań, które w zamyśle pisarza stworzone na podstawie jego „szczątków pamięci” miały być w większości fikcją, a w efekcie znalazły odzwierciedlenie w prawdzie historycznej pewnych ludzi. Prócz tego Grynberg jest również autorem zbioru reportaży pod tytułem Księga wyjścia oraz książki prozatorskiej Poufne. Wszystkie publikacje Grynberga oscylują wokół historii polskich Żydów. Autor zawsze jest otwarty na osobiste historie i przeżycia swych rozmówców. Ogromną wartość stanowi dla niego słowo pisane, o czym świadczyć może chociażby ta jego wypowiedź:
Przecież tych wszystkich moich książek nie napisałem dlatego, że jest mi od tego lepiej, jak myślą niektórzy czytelnicy. Nie. Pisanie nie jest leczące, tu nie ma katharsis. Jest dzieleniem się, po to żebyśmy się lepiej rozumieli. Wierzę, że gdyby każdy z nas choć odrobinę uchylił drzwi do swojego świata, to w końcu trochę by się między nami przewietrzyło.
Za całokształt swojej twórczości pisarz nominowany był do Nagrody Literackiej im. J. Tuwima , a także znalazł się w gronie finalistów Nagrody Literackiej Nike 2018.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las serdecznie wszystkich zaprasza na spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem. Odbędzie się ono 9 lipca 2021 o godzinie 19.00. Wstęp na spotkanie jest całkowicie bezpłatny, należy jednak wcześniej pobrać darmową wejściówkę z biblioteki publicznej w Suchym Lesie lub z filii bibliotecznej w Złotnikach oraz Chludowie.
Autor fotografii: Mikołaj Starzyński