Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

12/10/2018

Reportażysta, pisarz, tłumacz, laureat wielu prestiżowych nagród literackich…

Uważa, że reporterem może być jeden dziennikarz na stu. Mówi…

– Trudno jest pisać pięknie, nie podkoloryzować, nie zmyślać, ale używać literackiej formy. Trzeba mieć zdolność zapamiętywania szczegółów. Zdolność ich kojarzenia, a czasami umiejętność odległych skojarzeń, żeby reportaż miał chociaż troszeczkę artystyczny, ponadczasowy charakter.

Jak się okazuje jemu wychodzi to nad wyraz dobrze. Na swoim koncie ma przecież kilka tomów reportaży, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są niebanalne, uwodzą czytelnika, zmuszają do przemyśleń, zaskakują… Odnoszą się przede wszystkim do społeczeństwa, historii i kultury Czech. Jest twórcą takich publikacji jak: Niedziela, która zdarzyła się w środę (1966), Gottland (2006), Zrób sobie raj (2010), Láska nebeská (2012), Projekt: prawda (2016). Jest także redaktorem trzech tomów Antologii polskiego reportażu, prawdziwej „Biblii” dla wielbicieli tego gatunku, których wydanie było jednym z najważniejszych wydarzeń literackich 2014 roku. Jego ogromne zaangażowanie w twórczość reporterską zostało docenione, za co uhonorowano go między innymi Europejską Nagrodą Literacką i odznaczeniem Bene Merito Ministra Spraw Zagranicznych RP za zasługi dla polskiej kultury za granicą.

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las serdecznie wszystkich zaprasza na spotkanie autorskie z tym jednym z najlepszych w swoim fachu dziennikarzem. Odbędzie się ono 12 października o godzinie 19.00. Wstęp na spotkanie jest całkowicie bezpłatny, należy jednak wcześniej pobrać darmową wejściówkę, którą można będzie odebrać od 17 września w bibliotece w Suchym Lesie oraz w filiach bibliotecznych w Złotnikach oraz Chludowie.