Spotkanie autorskie z Marcinem Wichą

18/11/2022

Uczynić to, co prywatne, sprawą publiczną nie jest wielką sztuką. Ale uczynić to, co prywatne, sprawą zbiorową – już tak. Umiejętność czynienia z tego, co prywatne, rzeczy zbiorowej posiada wielka literatura. Marcin Wicha pokazał właśnie, że poznał ten sekret. Pisze, jak piszą najwięksi: jest realistą. Opisuje to, co trudno pochwytne a dojmująco realne. Potrafi pokazać rzeczywistość od jej podszewki, od tego, co w obcowaniu z nią jest najbliższe, choć na co dzień nie rzuca się w oczy albo pozostaje zakryte. I pokazuje to tak, że my, jego czytelnicy z różnych przecież pokoleń, odnajdujemy tam nasze własne emocje.

Laudacja prof. Marka Zaleskiego dla Marcina Wichy – Nagroda Literacka Nike 2018

Marcin Wicha, grafik. Projektował (i projektuje) okładki, plakaty i znaki graficzne. Jest autorem książek dla  dorosłych: Rzeczy, których nie wyrzuciłem (Karakter 2017), za którą otrzymał w 2017 roku Paszport Polityki, w 2018 r. Nagrodę im. Witolda Gombrowicza i Nagrodę Literacką Nike, Jak przestałem kochać design (Karakter 2015), Kierunek zwiedzania (Karakter 2021) oraz Nic drobniej nie będzie (Karakter 2022). Tworzy również książki dla dzieci: Klara. Proszę tego nie czytać (Czarna Owieczka, 2011) – wyróżnienie dorosłego jury Dong 2011. Klara. Słowo na szy (Czarna Owieczka, 2012) – wyróżnienie w konkursie polskiej sekcji IBBY, nominacja do nagrody Dong. Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności (Znak emotikon, 2013) – nominacja w konkursie Najlepsza książka dla dzieci 2013. Bolek i Lolek. Genialni detektywi (Znak emotikon, 2014). Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka (Egmont, 2018). Współautor Sylaboratorium (Egmont, 2017) i Nowych przygód Bolka i Lolka. Urodziny (Znak emotikon, 2013).
Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie” i „Literaturze na Świecie”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Rysował też w „Charakterach”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”.

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las serdecznie zaprasza wszystkich na spotkanie autorskie z Marcinem Wichą, które odbędzie się 18 listopada 2022 o godzinie 19.00. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, należy jednak wcześniej pobrać wejściówkę z Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie, filii bibliotecznej w Złotnikach lub Chludowie lub zarezerwować ją sobie telefonicznie: 612 500 401.

Fotografia autorstwa Pawła Krzywickiego.