Przygoda, gąszcze i chrząszcze – festyn z okazji Dnia Dziecka

01/06/2019

Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy wszystkich obieżyświatów na wspólną wyprawę!

Wielki świat zaczyna się już parę kroków od domu, a żeby przeżyć prawdziwą przygodę, wcale nie trzeba jechać nigdzie daleko. Nasza survivalowa ekspedycja zajmie całe popołudnie. W jej trakcie nauczymy się jak przy pomocy mapy i kompasu stawiać pierwsze kroki w podmiejskiej dziczy, dowiemy się też jak przy pomocy sznurka związać koniec z końcem. Poznamy tajniki przetrwania na łonie natury.  Snując opowieści przy prawdziwym ognisku, do krainy wyobraźni zabierze nas Szymon Góralczyk i jego Karawana Opowieści. Własne rytmy na bębnach stworzymy z Kubą Banasiem, a z Przemkiem Śledziem muzycznie zapytamy „czemu wilk tak wyje w księżycową noc?”. Tych, którzy wśród zieleni lubią się wyciszyć, zapraszamy w niesamowitą podróż…. w głąb siebie, a udamy się tam dzięki kilku pozycjom jogowym, mającym swoje źródła właśnie w naturze. Maty posłużą za latające dywany, które zaprowadzą nas na koniec świata.

HARMONOGRAM

godz. 15.00-19.00 bieg na orientację

Start w godz. 15.00-19.15, a ogłoszenie wyników o godz. 19.45.

godz. 15.00-20.00 warsztaty survivalowe – OBOWIĄZUJĄ ZAPISY! tel.  612500402 / 400

HARMONOGRAM WARSZTATÓW SURVIVALOWYCH*

1. „Kilku weź kumpli, patyk albo dwa…” – schronienia planowe i doraźne.

godziny: 15:00-16:00, 16:15-17:15

2.Cztery strony świata” – zasady posługiwania się kompasem, wyznaczanie azymutów.

godziny:15:00-16:00, 16:15-17:15

3. „A gdy manierki widać dno…” – pozyskiwanie i uzdatnianie wody.

godziny: 17:30 – 18:30, 18:45 – 19:45

4. Zasady i nauka rozpalania ognia.

godziny: 17.30 – 18:30, 18:45 – 19:45

Warsztaty dedykowane są dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym. Młodszych uczestników zapraszamy w towarzystwie opiekuna. Liczba miejsc jest ograniczona.

godz. 15.00-20.00 zajęcia plastyczne

godz. 15.45-17.45 warsztaty bębniarskie

Przy pomocy rytmu odbędziemy podróże do kultur z różnych rejonów świata. Podczas warsztatów popracujemy nad koordynacją ruchową, umiejętnością uzewnętrzniania swoich emocji oraz świadomością własnej wartości. Poza tym umocnimy poczucie rytmu i rozbudzimy wrażliwość na dźwięki. Bębny to przede wszystkim dobra zabawa i uśmiech! A w ten magiczny świat rytmów zabierze nas Kuba Banaś.

godz. 16.00-18.00 joga dla dzieci / 15 minutowe sesje

Podczas wspólnej zabawy, poznamy kilka jogowych pozycji, które swoje źródło mają w naturze. Przeniesiemy się do świata zwierząt i roślin, pełnego przygód, dziwnych stworków, pięknych dźwięków i słodkich zapachów. Maty posłużą nam za latające dywany, które dzięki naszej kreatywności zaprowadzą nas na koniec świata. Jak stamtąd wrócimy? Dzięki spokojnemu oddechowi i uważności z pewnością odnajdziemy drogę powrotną.

Joga ma dobroczynny wpływ na zachowania dzieci, min. pomaga stworzyć poczucie wspólnoty w grupie, atmosferę zaufania, entuzjazmu i niekonkurencyjności, wzmacnia koncentrację, łagodzi niepokój. Jest dla nich czymś nowym dlatego chętnie dają ponieść się emocjom tworząc wspólnie z prowadzącym oryginalne i niepowtarzalne zajęcia.

godz. 17.00-19.00 ognisko gitarowe

Lubisz nucić pod nosem i grać na gitarze? Chodź do nas pograjmy razem i pośpiewajmy przy ognisku.

godz. 19.00-20.00 Opowieści z pięciu stron świata / Szymon Góralczyk z Karawany opowieści

Karawana Opowieści to grupa opowiadaczy i muzyków, którzy kochają legendy, baśnie, stare i nowe opowieści. Dzielą się zawartym w nich pięknem, wiedzą i mądrością.

Opowiadacze wybierają różne historie, poszukują opowieści zabawnych, frapujących, wzruszających, czasem tragicznych, z morałem lub celną pointą. Inspiracje znajdują w książkach, w drugim człowieku,  w swojej wyobraźni, w tym, co przynosi samo życie. Opowieści są jak linie papilarne – niepowtarzalne, bardzo indywidualne, osobiste.

Jak na prawdziwą karawanę przystało, Karawana Opowieści podróżuje między miastami, bibliotekami, ośrodkami kultury, przedszkolami, bywa też na festiwalach. Tym razem zawędruje do Suchego Lasu, gdzie przy ognisku Szymon Góralczyk wprowadzi nas w Opowieści z pięciu stron świata.

Festyn odbędzie się  w dniu 01.06 na polanie koło pętli autobusowej przy  ul. Bogusławskiego w Suchym Lesie, w godzinach 15:00 – 20:00 a w razie niepogody część działań zostanie przeniesiona do CKiBP przy ul. Szkolnej 16 w Suchym Lesie.