Olga Tokarczuk w epickiej odsłonie

06/11/2015

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej znanych polskich pisarek. Jest autorką takich powieści jak Podróż ludzi Księgi (1993), E. E. (1995), Prawiek i inne czasy (1996), Dom dzienny, dom nocny (1998), Ostatnie historie (2004), Anna In w grobowcach świata (2006), Bieguni (2007), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009). Otrzymała również wiele prestiżowych nagród, a obecnie pretenduje do literackiej nagrody Nike za swe Księgi Jakubowe (2014).

Księgi Jakubowe to napisana z imponującym rozmachem kilkuset stronnicowa powieść epicka, dająca możliwość szerokiej interpretacji. Jej fabuła sięga roku 1752, w którym to na Podole przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska wraz z poetką Elżbietą Drużbacką. W Rohatyniu na kolacji powitalnej wśród zaproszonych licznych gości znajduje się także proboszcz miejscowej parafii, autor pierwszej polskiej encyklopedii – Benedykt Chmielowski. Elżbieta bardzo szybko nawiązuje kontakt z tak jak ona rozmiłowanym w księgach księdzem. Swą rozpoczętą podczas kolacji dysputę będą dalej kontynuować w listach. W nieco późniejszym czasie na Podolu pojawia się też młody Żyd, niejaki Jakub Lejbowicz Frank. Ten tajemniczy przybysz ze Smyrny swą dość kontrowersyjną ideologią zaczyna dzielić zamieszkującą na Podolu społeczność żydowską.

Jak nietrudno się zorientować Księgi Jakubowe nie są zwykłą powieścią. To refleksyjne, nieco mityczne dzieło sięgające swą historią wieku XVIII, poprzez które wybitna pisarka stara się poszukać odpowiedzi na pytania dotyczące kształtu naszej dzisiejszej części Europy. Ponadto czerpiąc niemalże garściami z tradycji powieści historycznej w fenomenalny sposób przedstawiła w niej obraz naszej dawnej ojczyzny, która stanowiła wówczas bezpieczny azyl nie tylko dla chrześcijan, ale także wyznawców judaizmu czy islamu.

Na pytania dotyczące między innymi naszej obecnej sytuacji oraz roli jaką pełnimy w już zjednoczonej Europie spoglądając przez pryzmat Ksiąg Jakubowych będziemy mogli uzyskać odpowiedzi od Olgi Tokarczuk już 6 listopada 2015 r. o godz. 19.00 w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Suchym Lesie podczas spotkania autorskiego z pisarką. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

 

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 6 października 2015 r.w :

Biblioteka Publiczna, ul. Szkolna 16, Suchy Las

Filia biblioteczna, ul. Szkolna 2, Chludowo

Filia biblioteczna, ul. Żukowa 14, Złotniki