Nad brzegami Balatonu – w Chludowie

09/09/2018

Wywiady z mieszkańcami, warsztaty dla dzieci i młodzieży, reprodukcja fotografii dawnego Chludowa, koncert muzyki węgierskiej, występ artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie – to tylko niektóre atrakcje, czekające na mieszkańców w ramach projektu „Nad brzegami Balatonu – w Chludowie”

Projekt powstał z inicjatywy Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie, a miejscem realizacji będą okolice stawu u zbiegu ulic Poznańskiej i Wodnej w Chludowie, zwanego potocznie Balatonem. Działania będą prowadzone w sierpniu i wrześniu 2018r.

O tym, jaką rolę w przestrzeni Chludowa odgrywał niegdyś Balaton, dowiemy się z przeprowadzonych w ramach projektu wywiadów z mieszkańcami wsi. Wśród mieszkańców, na początku sierpnia br., zostaną zebrane również fotografie dawnego Chludowa, z których część doczeka się wystawy.

Dla wszystkich mieszkańców Chludowa w niedzielę 9 września 2018r. odbędzie się festyn nad brzegami Balatonu. W programie m.in. występ Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie, wystawa fotografii dawnego Chludowa, wystąpienia prelegentów, występ Zespołu Pieśni i Tańca Węgierskiego – Piroska z Poznania, koncert węgierskiej muzyki ludowej oraz poczęstunek w postaci węgierskiego gulaszu.

Wywiady z mieszkańcami Chludowa, przeprowadzone w ramach projektu „Nad brzegami Balatonu – w Chludowie”.

Poniżej prezentujemy wywiady zarejestrowane w ramach projektu „Nad brzegami Balatonu – w Chludowie”. Rejestracja wywiadów była jednym z zaplanowanych działań projektowych, a jej celem było poznanie opinii mieszkańców na temat życia w Chludowie, eksploracja wspomnień i lokalnych historii. W wywiadach  mieszkańcy Chludowa zostali poproszeni o odniesienie się do następujących zagadnień:

• ważne miejsca w Chludowie
  • nazwy własne używane przez mieszkańców Chludowa w odniesieniu do różnych obszarów / miejsc/obiektów miejscowości
  • sposoby spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Chludowa – kiedyś i dziś
  • określenie roli stawu – Balatonu w przestrzeni Chludowa
  • źródło nazwy Balaton
  • widokówka Chludowa – co powinno się na niej znaleźć (doprecyzowanie pytania o ważne miejsca w Chludowie)

Zapraszamy do odsłuchania nagrań, a osobom udzielającym wywiadu dziękujemy za współpracę i poświęcony czas.

Organizatorzy: