MALIK 50. – wystawa malarstwa Jana Wojciecha Malika

06/10/2023 - 03/11/2023

…obraz „Świadectwo zaszczepienia”. To przenikanie się dwóch wizerunków osoby – jednego rozpoznawalnego przez człowieka i drugiego rozpoznawalnego przez maszynę, jest znakiem naszych czasów, w których maszyny identyfikują nas trafniej niż inni ludzie na podstawie wyrazu naszej twarzy. Czy zatem dla świata jesteśmy/będziemy niepowtarzalnymi ludźmi, czy zbiorem niepowtarzalnych kodów? Często ostatnio wykładam o sztucznej inteligencji. Ten obraz jest dobrą ilustracją dylematów towarzyszących jej rozwojowi. Gratuluję.

Gratuluję serdecznie owocnego 50-lecia Twojej twórczości artystycznej słowno-obrazowej.

Podziwiam Twoją zdolność wyrażania ludzkich wrażeń i skojarzeń, które czujemy, ale które nie wychodzą na poziom naszej komunikacji, bo nie mamy Twojego talentu.

Życzę Ci dalszego rozwoju i energii do podejmowania nowych wyzwań.

Prof. Roman Słowiński

Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk

Wystawa malarstwa Jana Wojciecha Malika

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las  6.10.-3.11.2023

Wernisaż 06.10.2023  g. 17.00, wstęp wolny

Jan Wojciech Malik. Urodzony w Poznaniu w 1951. malarstwo, grafikę i rzeźbę studiował na Uniwersytecie Artystycznym /dawniej PWSSP/ w Poznaniu w latach 1969-75. w pracowniach prof. prof. Tadeusza Brzozowskiego, Jana Berdyszaka, Stanisława Teisseyre’a. Od 1977. członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Studiował na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu Reklamę i Promocję na Wydz. Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Od 1977. członek ruchu Ekoart i Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Autor ponad 2000. obrazów. Wielokrotnie pokazywał obrazy na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.  28. wystaw indywidualnych i udział w 170. wystawach malarstwa w Polsce i na świecie: Londyn, Praga, Berlin, Sofia, Ankara, Chicago. W 2020. otrzymał 3. nagrodę za obrazy na Konkursie Malarskim ZO ZPAP „Od Nowa” w Poznaniu. Laureat wielu konkursów, festiwali sztuki: nagroda Ministra Kultury i Sztuki dla Młodego Twórcy na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 1978. i III nagroda w 1998. Laureat Srebrnego Medalu i Nagrody Przyjaźni i Pokoju na II-m Biennale Sztuki Europa-Azja w Ankarze w Turcji w 1988. Otrzymał trzykrotnie stypendium Ministra Kultury i Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego. Odznaczony „Złotą Odznaką” Związku Polskich Artystów Plastyków. Pisze teksty o sztuce, wiersze do swoich obrazów. Wydał ponad 20. tomików poezji. Publikuje w „Protokole Kulturalnym”.

www.malik.art.pl     jwmalik@poczta.onet.pl