Kryminalne gadanie – Joanna Jodełka i Agnieszka Pruska
Kryminalne gadanie, czyli cykl spotkań autorskich w duetach zawita 10 maja do Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie.
W spotkaniu autorskim będzie uczestniczyć Agnieszka Pruska i Joanna Jodełka. Będzie to zderzenie dwóch światów literatury kryminalnej, a mianowicie bezkompromisowych kryminałów Agnieszki Pruskiej z „cosy crime” Joanny Jodełki, czyli lekkich i komediowych kryminałów. Zapowiada się istna mieszanka wybuchowa!
Agnieszka Pruska to z urodzenia Wrocławianka, z wyboru Gdańszczanka. Zadebiutowała literacko w 2013 kryminałem Literat, którym zapoczątkowała współczesny pięcioczęściowy cykl z gdańskim policjantem Barnabą Uszkierem. Jej opowiadanie o tematyce związanej z wakacjami Spływowe jaja zdobyło wyróżnienie w konkursie i zostało opublikowane w zbiorze opowiadań Zdrowie konia, wydanym w formie e-booka przez Oficynę Wydawniczą RW2010. W 2017 rozpoczęła cykl komedii kryminalnych, których głównymi bohaterkami są dwie postrzelone nauczycielki: Alicja i Julia. Jest członkinią Oliwskiego Klubu Kryminału.
Joanna Jodełka jest zdobywczynią prestiżowej Nagrody Wielkiego Kalibru! Jodełka to jedna z najbardziej poczytnych, wszechstronnych i nagradzanych polskich autorek. Ta poznańska pisarka z upodobaniem miesza schematy pochodzące z różnych konwencji gatunkowych. Pisze kryminały, thrillery, powieści sensacyjne, obyczajowe, psychologiczne oraz młodzieżowe. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Jodełka weszła w świat prozy w imponującym stylu, zgarniając w 2010 roku Nagrodę Wielkiego Kalibru za debiutancką powieść zatytułowaną Polichromia. Warto nadmienić, że poznańska autorka była pierwszą kobietą, w której ręce trafiła ta prestiżowa nagroda. Otrzymała również wyróżnienie na Festiwalu Kryminalna Piła za thriller psychologiczny pt. „Wariatka” i wyróżnienie dla sensacyjnej powieści historycznej „2 miliony za Grunwald” na Warszawskim Festiwalu Kryminalnym, gdzie doceniono sposób i styl przedstawiania prawdziwej historii ukrywania obrazu bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki w czasie II wojny światowej. Doceniając umiejętności i wykształcenie swej absolwentki Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zamówił kryminał z okazji 100 – lecia uczelni, tak powstał „Rektorski czek”. Zaś Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego zlecił napisanie Przewodnika po Wielkopolsce. Przewodnik „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom” był już czterokrotnie wznawiany.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las w zaprasza wszystkich na Kryminalne Gadanie, które odbędzie się 10 maja 2024 o godzinie 18.00. Wstęp na spotkanie jest całkowicie bezpłatny, należy jednak wcześniej pobrać darmową wejściówkę z Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie, filii bibliotecznej w Złotnikach lub Chludowie.
Do zobaczenia!