Kobiety na Pomniki

25/01/2021 - 28/02/2021

Zapraszamy na wystawę fotograficzną Kobiety na pomnik!.

Wystawa zwraca uwagę na postaci niezwykłych kobiet, które często tworzyły bliską nam historię. Zdjęcia są efektem happeningu, który miał miejsce 8 marca 2020 roku na poznańskim placu Wolności. Kilkadziesiąt kobiet przebrało się wtedy za kobiety znane z historii i stanęło na cokołach tworząc żywe pomniki.

Pomysłodawczyniami akcji są Paulina Kirschke, Joanna Malinowska i Agata Żelazna z Fundacji im. Julii Woykowskiej. O całej akcji piszą tak: 8 marca 2020 roku na Placu Wolności w Poznaniu stanęły obok siebie kobiety, które miały szansę znać się osobiście (jak Konstancja Raczyńska czy Izabella Działyńska) z tymi, które w rzeczywistości nie mogły się spotkać – XIX-wieczna brytyjska paleontolożka Mary Anning i poznańska emancypantka Julia Woykowska, raczej nigdy nie widziały na własne oczy pierwszej polskiej władczyni, Dobrawy. Czas się na chwilę zatrzymał.

Patrząc na zdjęcia, które powstały podczas happeningu, trudno nie odnieść wrażenia, że stoi on w miejscu także z innego powodu. Niezależnie bowiem od wieku, w którym przyszło im żyć, o kobietach i ich dokonaniach nadal pamiętamy zbyt rzadko.

Kobiety na pomniki
hol CKiBP
ul. Szkolna 16 w Suchym Lesie
wystawa potrwa do końca lutego