Kartoteka – spektakl grupy „Przystanek Teatr”

27/03/2017 - 29/03/2017

Kartoteka_slider na główną

Artur Szych. Zaproszenie na PREMIERĘ.

W ubiegłym roku mogli Państwo obejrzeć spektakl „Baśnie Andersena” autorstwa Bogdana Wąsiela, w mojej reżyserii. Z tym spektaklem wybraliśmy się na Przegląd Teatrów Amatorskich w Kwilczu „Teatr na Dobrej Drodze”, i wróciliśmy z pierwsza nagrodą! Była to inauguracja działalności Dorosłej Sceny „Przystanek Teatr” w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej gminy Suchy Las . Dorosłej, bo uczestnikami i jej kreatorami są osoby dorosłe, co nie jest zbyt często spotykane w obecnej rzeczywistości artystycznej animacji społecznej.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru mam wielką radość zaprosić Szanownych Państwa na kolejną premierę, o której poniżej kilka zdań zamieszczam.

– Kto ty jesteś? – Jaki znak twój? – Gdzie ty mieszkasz? – W jakim kraju? – Czym ta ziemia?

– Czym zdobyta? – Czy ją kochasz? – A w co wierzysz? – Czym ty dla niej? – Coś jej winien? …

No właśnie …

Przytoczyłem pytania z wiersza Władysława Bełzy powstałego w 1912 r. pt.„Katechizm polskiego dziecka”. Odpowiedzi zawarte za tymi pytaniami mocno tkwiły w umysłach wielu rodaków, i zapewne nadal tak się dzieje. Chociaż Nasza Polska tak bardzo się zmieniła od czasów napisania tego wiersza pytania o tożsamość osobistą, rodzinną, społeczną, a dalej zawodową, narodową… nadal się pojawiają u wielu z nas. U wielu z nas … Polaków.

Nie da się uciec od takich pytań i szukania odpowiedzi, gdy nijako w genach mamy ciągłe budowanie i rozbijanie i znowu odbudowywanie i rozwalanie i ponowne organizowanie siebie w kolejnych strukturach rodzinnych, społecznych, zawodowych, państwowych itd.

Można spojrzeć na dzień dzisiejszy przez doświadczanie siebie w kontynuacji kilkusetletnich wzlotów, upadków i ponownych wzlotów ojczyzny. Ach, ile ich było… Zresztą teraz w 2017 roku wznosimy się, czy upadamy…

Każdy zapewne będzie miał swoją Prawdziwą Odpowiedź. Swoją prawdę, swoją radość i swój strach, swoje poczucie bezpieczeństwa lub jego brak. Każdy staje się bohaterem przeżywania swego prawdziwego życia.

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza napisana w 1958 r. jest utworem bardzo polskim. Osadzonym w naszej rozwichrzonej pełnej emocji tradycji teatru romantycznego i neoromantycznego. Znajdziemy tu zarówno echa mickiewiczowskich „Dziadów” jak i „Wesela” Wyspiańskiego, a dalej „Ferdydurke” Gombrowicza. Tadeusz Różewicz osadził swego bohatera w wielości doświadczeń na przestrzeni między siódmym, a mniej więcej czterdziestym rokiem życia. Co przekłada się na okres przed II wojną światową, udział w partyzantce, czyli walce podziemia, dalej w tym wszystkim co nawiedziło ówczesny na nowo organizowany świat. Konsekwencje referendum „Trzy razy tak”,  pamiętny 1956 rok w Budapeszcie i Poznaniu i chwilowe otwarcie kulturowe , które już około 1958 roku było stanem przeszłym.

Co ciekawe „Kartoteka” została bardzo szybko zauważona przez animatorów teatru i to zarówno w Polsce jak na świecie. Sztuka była tłumaczona na wiele języków i grana przez teatry uczelniane – studenckie (włoskie, francuskie, holenderskie, duńskie, angielskie, argentyńskie, bułgarskie i amerykańskie). Miała też swoje realizacje na scenach oficjalnych i w telewizji.

Dzisiaj po ponad pięćdziesięciu latach od powstania nadal zachwyca swym uniwersalizmem.

Na spektakl i bohatera możemy spojrzeć przez doświadczenia 1968 roku, gdańskiego dramatu grudnia 1970, i dalej  Radomia 1976 r. całego okresu „Solidarności” , Stanu Wojennego i oczywiście Okrągłego Stołu 1989 roku… itd.

W „Kartotece” Tadeusza Różewicza odnajdziecie bardzo polskiego bohatera i napisany pięknym językiem Bardzo Polski Dramat .

Zapraszam na spektakl realizowany przez zespół „Przystanek Teatr”  z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej gminy Suchy Las , które jest producentem wydarzenia.

Artur Szych.

PREMIERA – Sucholeskie Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna gminy Suchy Las – „Przystanek Teatr”

Tadeusz Różewicz -„Kartoteka”.

Występują: Kinga Tomczak-Nowak, Katarzyna Zwierska, Małgorzata Kowalska, Małgorzata Golcz -Polaszewska, Dorota Mierzwicka, Mariusz Frontczak, Artur Szych.

Inscenizacja – Artur Szych.

Kostiumy i pracownia krawiecka – pod kierunkiem Agnieszki Gierach.

Make up – Iza Buksa

Kierownik produkcji – Alicja Piasecka

27 marca 2017 r., godz. 19.00 PREMIERA

29 marca 2017 r., godz. 19.00

Sala widowiskowa CKiBP

Suchy Las, ul. Szkolna 16

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie