Hanna Banaszak

14/01/2022

Nowy Rok w CKiBP rozpoczniemy koncertowo od spotkania z Hanną Banaszak, artystką nietuzinkową. Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony. Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich m.in.: Jerzy Wasowski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Nadal współpracuje z czołówką polskich twórców. Należą do nich: Jerzy Satanowski, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner, Józef Baran i inni.

Artystka wystąpiła w kilku filmach m.in.: Słona róża i Przeklęta ziemia. Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie Miłość ci wszystko wybaczy (1981), zaśpiewała arię ze Stabat Mater w filmie Witolda Leszczyńskiego Siekierezada (1985). Aleksander Bardini doceniał jej wspaniałą polszczyznę, która tak bardzo przeszkadza niektórym ludziom w tym, by być współczesnym człowiekiem. Jej nie przeszkadza! Jest to królowa rubata, przy czym nigdy to nie wykracza poza granice dobrego smaku.

Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze J. Brodskiego, W. Szymborskiej, czy J. Kaczmarskiego. Zmierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Methenyego, Davisa, Gershwina i Ellingtona.

Zrealizowała kilkanaście recitali telewizyjnych m. in.: Wołanie Eurydyki, Telefon zaufania, O czym marzy dziewczyna…, kilka projektów płytowych w tym: Nikt tylko ty, Złota kolekcja – W moim magicznym domu, Hanna Banaszak i Janusz Strobel, BanaszaKofta, Hanna Banaszak w Studiu im. W. Lutosławskiego oraz dwa wydawnictwa DVD.

Hanna Banaszak w swym artystycznym dorobku, posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Minister Kultury i Sztuki uhonorował ją medalem Gloria Artis. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza, a także laureatką kilku nagród festiwalowych. W 2013 roku od Polskiego Radia otrzymała prestiżową nagrodę za dotychczasowy dorobek – tzw. Honorowy Złoty Mikrofon. W roku 2014 wręczono jej nominację do tytułu Mistrz Mowy Polskiej. W tym samym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artystka ma również zainteresowania pozamuzyczne. Tomik wierszy, który wydała, jest zachwytem nad brzmieniem nazw polskich miasteczek, których zabawne znaczenia postanowiła ubrać w treści.

Podróż zajmuje istotny fragment jej codzienności, ale jak mówi, najistotniejsza jest dla niej podróż w głąb siebie, poszukiwanie prawdy i sensu bytu.

 

Hanna Banaszak
14 stycznia 2022, godz. 19:00
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
ul. Szkolna 16
bilety: 70 zł / 50 zł do nabycia w sekretariacie CKiBP i na www.bilety24.pl.