Dzień Dziecka w Afryce

03/06/2023

Tegoroczny Dzień Dziecka z Centrum Kultury spędzimy pod niebem Afryki. Głównym bohaterem wydarzenia będzie Kazimierz Nowak, poznański podróżnik, o którym Łukasz Wierzbicki napisał książkę „Afryka Kazika”.

Przez cały czerwiec będzie można też obejrzeć wystawę zdjęć Kazimierza Nowaka z podróży po Afryce w latach 30. XX wieku. 3 czerwca będzie czekało na dzieci mnóstwo atrakcji, które pomogą nam przenieść się do Afryki. Będziemy mieli okazję poznać afrykańską kulturę, którą pokażą nam nasi goście pochodzący z różnych afrykańskich krajów. Wspólnie pogramy na djembe, pośpiewami i poczujemy taneczne rytmy. Odkryjemy też tajemnice wielkiej piramidy, zagramy w etniczne planszówki, wykonamy bransoletki, wspólnie pokolorujemy dużą mapę Afryki i… nie sposób wymienić wszystkich aktywności jakie będą nas Was czekały tego dnia. W holu będzie wisiała wystawa, znanych wszystkim dzieciom, Map Mizielińskich, która być może zainspiruje najmłodszych do odkrywania również tajemnic innych kontynentów i marzenia o kolejnych podróżach.

Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny. Jedynie na warsztaty o Afryce Równikowej (godz. 11:00-12:30) oraz Maroku (godz. 13:00-14:00) obowiązują zapisy (tel. 612 500 402). Warsztaty skierowane są do dzieci od 8 lat.

 

Harmonogram Dnia Dziecka:

 godz. 10:00 – Zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Wierzbickim autorem książki „Afryka Kazika”, sala widowiskowa

„Kiedy byłem chłopcem, uwielbiałem słuchać opowieści mojego Dziadka. Wśród nich ważne miejsce zajmowała historia Kazimierza Nowaka, podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył Afrykę rowerem i to w czasach, gdy był to niezbadany jeszcze, tajemniczy kontynent. Zaintrygowany opowieściami Dziadka postanowiłem odszukać w archiwalnych gazetach listy Kazimierza Nowaka z Afryki i przypomnieć jego niezwykły wyczyn. Po kilku latach pracy książka Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd była gotowa. Zainteresował się nią znany pisarz Ryszard Kapuściński – w 2006 roku przyjechał do Poznania i na dworcu kolejowym odsłonił poświęconą podróżnikowi tablicę pamiątkową w kształcie Afryki. Tamtego dnia słuchając jego słów zrozumiałem, że musi powstać jeszcze jedna książka o przygodach Kazimierza Nowaka, w której ten nieustraszony i serdeczny podróżnik opowie Czytelnikom czego nauczyła go wyprawa do Afryki, niebezpieczne przygody, spotkania z egzotyczną przyrodą i mieszkańcami dalekich krain. Ta książka to AFRYKA KAZIKA.”

Podczas spotkania dzieci wysłuchają opowieści o podróży Kazika przez Afrykę. Dowiedzą się, jak wygląda ten fascynujący kontynent, nauczą się rozpoznawać zwierzęta afrykańskie i poznają ich zwyczaje. Wspólnie zastanowimy się także, po co podróżować.

godz. 10:00 – 14:00 – Afrykańskie eksperymenty, dziedziniec

Podczas pokazu zobaczymy najbardziej widowiskowe eksperymenty ze świata chemii. Do pomocy zaangażujemy ochotników z publiczności, którzy w laboratoryjnym kitlu oraz okularach będą mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy! Wspólnie wyruszymy do Afryki i przywołamy buchający parą statek, a następnie udamy się na spotkanie z afrykańskimi zwierzętami, gdzie wyprodukujemy olbrzymie ilości pasty dla słonia. Atmosferę dodatkowo podgrzeją ogniste eksperymenty, oraz dowiemy się jak rozpalić ogień na pustyni bez użycia zapałek.

godz. 11:00 – 12:30   Warsztaty o Afryce Równikowej  – wiek dzieci min. 8 lat, sala świetlica- obowiązują zapisy 61 25 00 402

Podczas warsztatu poznamy historię, przyrodę, tradycje i wyzwania życia codziennego ludzi, zamieszkujących cztery zupełnie różne regiony Afryki. Dowiemy się co nieco o kulturze Dogonów i ich maskach. Zwiedzimy Etiopię czyli Koptów i skalne kościoły w Lalibeli, endemiczną przyrodę oraz poznamy amharską kaligrafię. Ludzi mieszkających dookoła jeziora Wiktoria, ich codzienne wyzwania, które sięgają półek europejskich supermarketów. Kilka słów opowiemy sobie o Serengeti czyli miejscu gdzie ochrona przyrody i wielkie Parki Narodowe przenikają się z życiem codziennym Masajów – pogramy w starożytną grę planszową – szisimę. Na zakończenie udamy się do Ghany, w której własnoręcznie wykonamy tkaninę wykorzystując stemple Adinkra i poznamy znaczenie tych tajemniczych symboli.

godz. 11:00 – 14:00 – Lepimy ceramiczne zwierzątka –  wiek dzieci 4+, sala ceramiczna wstęp wolny

W trakcie warsztatu dzieci będą lepić z gliny zwierzęta żyjące w różnych strefach roślinności Afryki oraz ozdobią je motywami malarstwa Tingatinga.

godz. 12:00 – 13:00 – Afrykańskie rytmy, koncert muzyki afrykańskiej, wstęp wolny, sala widowiskowa

godz. 12:00 – 14:00 – Warsztaty robienia bransoletek – wstęp wolny, sala widowiskowa

godz. 13:00 – 14:00 –  Warsztaty marokańskie wiek dzieci min. 8 lat, sala świetlica – obowiązują zapisy 612500402

Jest taki kraj, na północno zachodnim końcu Afryki, w którym zimują polskie bociany, minarety są zawsze kwadratowe, a herbatę pije się z cukrem, ale nigdy nie podają do niej łyżeczki. To Maroko! Kraj Berberów, pustyni i gór Atlasu. W trakcie warsztatów (oprócz ciekawostek geograficznych i kulturowych) dzieci/młodzież poznają alfabet berberski, tradycyjną planszówkę Felli, spróbują marokańskiej herbaty i nauczą się berberskich tatuaży. Do tego wszystkiego pobawią się w stworzenie własnej gipsowej hamsy.

godz. 13:00 – warsztaty bębniarskie, sala widowiskowa

godz. 10:00 – 14:00 :

Małpie figle, dziedziniec

Gry i zabawy ruchowe dla młodszych i starszych.

Wystawa Map Mizielińskich, hol

Prezentowana wystawa „MAPY. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich, to zbiór 16 plansz wybranych stron z imponującego atlasu w stylu map dawnych podróżników, które  przeniesione zostały na wielkoformatowe płótno, dzięki czemu stały się one niepowtarzalnym zestawem map ściennych! Mapy zabiorą Was w niezwykłą podróż dookoła świata! Zobaczycie gejzery w Islandii, karawany na egipskiej pustyni i miasta Majów w Meksyku. W Anglii zagracie w krykieta, w Indiach poćwiczycie jogę, a w Chinach skosztujecie stuletnich jaj. W Australii zadziwi was dziobak, w Finlandii – noc polarna, a na Madagaskarze – ogromny baobab. Odkryjecie najciekawsze zakątki świata i zachwycicie się jego różnorodnością. Na każdej z map znajdziecie niezliczone ilustracje, szczegóły i ciekawostki, które przeniosą was w wyjątkowe miejsca i sprawią, że zapragniecie dowiedzieć się jeszcze więcej. Zatem udanej podróży!

Wystawę można będzie oglądać w holu CKiBP do 28 czerwca 2023 r.

Wystawa o Kazimierzu Nowaku, pierwsze piętro

Przez cały czerwiec będzie można obejrzeć wystawę zdjęć Kazimierza Nowaka z podróży po Afryce w latach 30. XX wieku

Tajemnicza piramida, hol

Etno planszówki, hol, wiek dzieci min. 6 lat

Jednym z elementów każdej z afrykańskich kultur i nie tylko jest lokalna gra planszowa. Często pokazują one kolejne podobieństwo „naszej” kultury z „ich” kulturą. Wszystkie gry etniczne są grami polegającymi na zbijaniu, blokowaniu lub ustawianiu pionków jak w grze „Kółko i Krzyżyk”. Zasady są łatwe, kilku punktowe, a do samej gry potrzeba tylko czarnych i białych pionków. Pojedziemy więc razem w świat i zagrajmy wspólnie w gry z Kenii, Maroka…

Seifu Gebru, hol

Pan Seifu Gebru pokaże tradycyjne naczynia używane w Etiopii.

Malowanie twarzy w zwierzątka z Afryki, hol

Kolorowanie mapy Afryki, biblioteka, wiek dzieci min. 3 lata

Przygotowaliśmy coś w sam raz dla zupełnie małych i dla całkiem dużych dzieci! W bibliotece czekać będzie na wszystkich ooogromna, podłogowa kolorowanka w rozmiarze XXL! Pobawmy się wspólnie kredkami i nie tylko. Im większa powierzchnia do kolorowania, tym większa zabawa. Przewodnicy już na Was czekają. Zatem szykujcie kamery, aparaty i ruszamy w ten fascynujący świat dzikiej przyrody! Sprawdzimy kto zamieszkuje na safari, gdzie najdziksze zwierzęta żyją na wolności. Przyjrzymy się egzotycznym krajobrazom pełnym baobabów, akacji i wysokich traw. Może gdzieś spotkamy pasące się zebry, odpoczywające w pełnym słońcu lwy, dystyngowane żyrafy, figlujące pośród drzew małpy albo brodzące w wodzie ogromne słonie. Zatem do dzieła! Zabieramy ze sobą z domu wyłącznie odrobinę fantazji, całe mnóstwo dobrego humoru i udajemy się podziwiać te cudowne krajobrazy!

 

Koszt: bezpłatne

Termin: 3 czerwca 2023 (sobota)  //  godz. 10.00 – 14.00

Miejsce:  Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie, ul. Szkolna 16