Literackie Podróże – Santiago de Compostela

26/10/2017

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las serdecznie zaprasza 26 października 2017 r. o godz. 19.00 na spotkanie autorskie z  Darią Urban i Wojciechem Kostykiem, autorami książek: Camino de la Plata. Z Sewilli do Santiago starożytnym szlakiem”, „Via Francigena. Z Canterbury do Rzymu. Piechotą przez Europę”.

Daria i Wojtek to para podróżników – wędrowców, którzy piszą o poznawaniu świata z perspektywy pieszej wędrówki. Ich przygoda z wędrowaniem rozpoczęła się, gdy pierwszy raz wyruszyli na szlak św. Jakuba do Santiago Compostela tzw. Drogą Francuską, którą pokonali 800 km. Po pewnym czasie do Santiago piechotą dotarli po raz kolejny, wybierając inną trasę prowadzącą z Sewilli, zwaną Via de la Plata (1123 km). Wtedy wpadli na pomysł, aby pielgrzymować do kolejnych najważniejszych dla średniowiecznej Europy miejsc pielgrzymkowych, Rzymu i Jerozolimy. Do Rzymu wybrali się szlakiem zwanym Via Francigena, rozpoczynającym się w angielskim Canterbury (2100 km), a do Jerozolimy wyruszyli z Poznania, w którym mieszkają, pokonując 3200 km.

Piszą o sobie: Jesteśmy parą wędrowców. Świat przemierzamy pieszo. Kiedy ktoś na szlaku zapyta dokąd idziemy, a w odpowiedzi usłyszy nazwę miejsca oddalonego o setki lub tysiące kilometrów, spogląda na nas jak na wariatów, pytając czy na pewno piechotą… bo przecież to niemożliwe… na pewno za chwilę wyciągniemy bilet na autobus albo zaczniemy łapać stopa. A przecież marsz to najbardziej podstawowy, pierwotny, najbardziej oczywisty sposób przemieszczania. Nie ma się tu czemu dziwić…

Podczas wszystkich pieszych wypraw każde z nas pokonało ponad 7500 km. Dwukrotnie wędrowaliśmy do Santiago de Compostela, później przyszedł czas na Rzym, a wreszcie na najdłuższą z naszych wędrówek – trasę z Poznania do Jerozolimy. To może wydawać się nudne albo zupełnie bez sensu. Kto ma dzisiaj czas na tak nieefektywny sposób podróżowania? Wystarczy jednak spakować plecak i wyjść z domu, a perspektywa diametralnie się zmienia. Bo gdy wyruszysz na szlak okazuje się, że między krokami i zmęczeniem znajduje się cały świat”.

 

Gorąco wszystkich zapraszamy.

 

Bezpłatne wejściówki do odbioru:

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie, ul. Szkolna 16

Filia biblioteczna w Chludowie, ul. Szkolna 2

Filia biblioteczna w Złotnikach, ul. Żukowa 14