Cykl filmowy KOBIETY SZTUKI pokaz_04

08/12/2017

W grudniu w ramach cyklu filmowego Kobiety Sztuki przypomnimy sobie twórczość legendarnej francuskiej piosenkarki Edith Piaf.

Naprawdę nazywała się Édith Giovanna Gassion i przyszła na świat 19 grudnia 1915 w Paryżu. Artystka na swojej drodze do sławy musiała pokonać wiele przeciwności losu. Mała Edith została porzucona przez matkę, a opiekę nad dziewczynką sprawował ojciec oraz babcia, właścicielka domu publicznego w Normandii. Dziewczynka w wieku 3 lat straciła wzrok, który na szczęście odzyskała mając 7 lat. Od 15 roku życia Edith zaczęła śpiewać na ulicach, żeby zarobić trochę pieniędzy. Talent prawdopodobnie odziedziczyła po matce, która również była śpiewaczką.

1935 rok był dla niej przełomowy, ponieważ została dostrzeżona przez impresaria. Do kabaretu trafiła i stała się wielką gwiazdą pod pseudonimem La Môme Piaf – wróbelek.

Słynęła z niebywałej ekspresji i dramatyzmu w wykonywaniu piosenek specjalnie dla niej pisanych. Jej chropowaty i stosunkowo niski głos kontrastował z drobną sylwetką (147 cm), co fascynowało widzów m.in. w paryskiej Olympii, z którą była przez lata związana.

Artystka występowała też z sukcesami w USA. Oprócz talentu widzów przyciągała również legenda Piaf, wynikająca z jej przeszłości, a także nieudanych związków uczuciowych, które z jednej strony zwiększały dramatyzm jej recitali, a z drugiej – pogłębiały chorobę, z którą zmagała się heroicznie do końca życia.

W rolę Edith Piaf wcieliła się nagrodzona za swoją rolę Oscarem i Złotym Globem Marion Cotillard.

Zapraszamy serdecznie na ostatnią w tym roku projekcję filmową z cyklu Kobiety Sztuki, którą tradycyjnie poprzedzi krótka prelekcja.

8 grudnia 2017 r., godz. 19.00

Sala widowiskowa CKiBP

Suchy Las, ul. Szkolna 16.

WSTĘP WOLNY – wejściówki do pobrania w sekretariacie CKiBP (pon.-pt. godz. 9.00-17.00)

Ilość miejsc ograniczona.