Ciąg dalszy… dla Leszka

18/10/2020

Ciąg dalszy…dla Leszka to już czwarty spektakl Grupy Teatralnej Wikingowie. Po Powrocie Wikingów, Nibylandii i Sztamie przyszedł czas na …. Ciąg dalszy…dla Leszka, spektakl wyjątkowy podsumowujący pewien etap dramowo-warsztatowo-terapeutycznej pracy członków Grupy Teatralnej Wikingowie.

Spektakl Ciąg dalszy…dla Leszka jest wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze twórcy zaprosili do pracy osoby spoza swojego kręgu: znakomitego aktora Teatru Polskiego w Poznaniu Piotra Dąbrowskiego, Kubę Kaprala, performera i dramaturga, mającego doświadczenie pracy w alternatywnych teatrach, a także znaną poznańską (ale także bardzo dobrze rozpoznawalną w całym kraju) kompanię scenografów, kryjącą się pod nazwą Grupa Mixer (Dorota Gaj-Woźniak, Robert Woźniak, Monika Ułańska). Po drugie, przedstawienie opiera się na innej formie poszukiwań artystycznych, budowane jest na improwizacji, ruchu, wyrażaniu emocji bez słów, co jest dla członków Grupy nowym, rozwijającym doświadczeniem.

Spektakl dotyczy mechanizmu uzależnienia i jest oparty w dużej mierze na osobistych doświadczeniach członków Grupy. Poruszanie takiego tematu w naszym społeczeństwie jest szczególnie ważne biorąc pod uwagę skalę problemu i niewielką w gruncie rzeczy wiedzę na temat mechanizmów uzależnienia. Edukowanie w tym zakresie powinno dotyczyć zarówno dorosłych odbiorców sztuki, jak młodzież.

Grupa Teatralna Wikingowie to projekt społeczno-teatralny założony w 2013 roku przez aktorkę Teatru Nowego w Poznaniu Dorotę Abbę i mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie. Dla członków grupy teatr ma działanie terapeutyczne: część aktorów opuściła Ośrodek, większość pracuje i, przede wszystkim, praca mobilizuje ich do zachowania trzeźwości.

Spektakle odbierane są  entuzjastycznie, spora część widzów deklaruje, że diametralnie zmieniła swój stosunek do osób bezdomnych.

 

Tekst: Kuba Kapral

Reżyseria: Dorota Abbe

 

Partnerzy projektu: Teatr Ósmego Dnia, Ośrodek dla Bezdomnych nr 1 w Poznaniu, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu, Urząd Miasta Poznania.

 

Ciąg dalszy… dla Leszka

Grupa Teatralna Wikingowie

18 października 2020, godz. 18.00

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las

Suchy Las, ul. Szkolna 16

wstęp wolny