2 MAJA – MAJÓWKA Z FLAGĄ I WSPÓLNYM ŚPIEWANIEM

02/05/2015

2 maja będziemy  świętować Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.  Zapraszamy Was na dziedziniec Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las. Rozpoczynamy o 16.00. Otrzymacie śpiewniki i wspólnie z  Orkiestrą Dętą z Chludowa pod dyrekcją Krzysztofa Żeleśkiewicza, odśpiewamy ulubione piosenki patriotyczne. Będzie muzycznie, rodzinnie i biało – czerwono, bo 150. pierwszych osób otrzyma flagi!2.05

Pierwszy weekend majowy to  trzy dni świętowania i okazja do wypoczynku przy sprzyjającej wiosennej aurze. Ale nie tylko. To także czas refleksji nad historią naszego kraju i historią dni,  z których każdy ma swoje znaczenie.

1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy. Dzień ten wprowadzony został w 1889 roku przez II Międzynarodówkę dla upamiętnienia strajku robotników w Chicago w roku 1886, domagających się poprawy warunków pracy i płacy.  Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce już   w 1890 roku. W roku 1950 ówczesny  rząd ustanowił dzień pierwszego maja świętem państwowym i tak jest do dzisiaj. W Kościele katolickim tego dnia obchodzone jest wspomnienie św. Józefa, patrona robotników,   wprowadzone  do kalendarza liturgicznego przez papieża Piusa XII w 1955 roku jako alternatywa dla laickiego Święta Pracy.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W przeciwieństwie do Święta Pracy, nie jest to dzień wolny od pracy. Obchodzony jest od niedawna.  Ustawa z 20 lutego 2004 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych w art. 6a wprowadziła następujący zapis: ”Ustanawia się dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”. Święto to ma przyczyniać się do propagowania wiedzy o polskiej tożsamości i  symbolach narodowych. Dzień flagi coraz bardziej utrwala się w świadomości społecznej. Tego dnia w wielu miejscach organizowane są uroczystości,  różnego rodzaju akcje i spotkania. Tego dnia powinniśmy pamiętać o wywieszeniu flagi narodowej  na naszych domach, firmach i instytucjach!

3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja.  Wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1791 r. Była to  pierwsza w Europie i druga na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., nowoczesna spisana konstytucja. Święto Konstytucji Trzeciego Maja w wolnej Polsce ustanowione zostało uchwałą Sejmu Ustawodawczego w 1919 oraz ponownie w 1990. To także święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

2 maja, w sobotę, o godz. 16.00 serdecznie zapraszamy wszystkich na majówkę na dziedzińcu CKiBP w Suchym Lesie. Wystąpi Orkiestra z Chludowa pod dyr. Krzysztofa Żeleśkiewicza, która specjalnie na ten dzień przygotuje repertuar, w którym dominować będą polskie utwory, w tym również patriotyczne. Zapraszamy też do wspólnego śpiewania. PIERWSZYCH 150 OSÓB, KTÓRE PRZYJDĄ NA KONCERT, OTRZYMA BEZPŁATNIE FLAGĘ PAŃSTWOWĄ!

Wstęp na koncert jest wolny!