Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia 2015

Rose flower

Każdego roku 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ustanowiony został w 1995 przez konwencję UNESCO na wniosek hiszpańskiego rządu oraz Międzynarodowej Unii Wydawców. Inauguracja tego święta miała miejsce w Barcelonie w setną rocznicę powstania Unii. Dzień ten ma również symboliczne znaczenia dla literatury światowej. 23 kwietnia to rocznica śmierci takich wybitnych postaci jak Miguel de Cervantes, William Szekspir czy Vladimir Nabokov.

Sama idea święta wywodzi się wprost z hiszpańskiej Katalonii. W tym regionie jest ono hucznie obchodzone, to święto narodowe patrona Hiszpanii – św. Jerzego. Zgodnie z obchodzoną tradycją, tego dnia każda kobieta otrzymuje czerwoną różę od mężczyzny, która ma symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego. Kobiety natomiast, aby odwzajemnić ten piękny gest ze strony mężczyzn zaczęły obdarowywać ich podarunkami w postaci książek. W chwili obecnej każdy kto 23 kwietnia w tym konkretnym rejonie Hiszpanii dokona zakupu książki dodatkowo zgodnie z tradycją zostanie jeszcze obdarowany pięknym kwiatem.

W Polsce Dzień Książki obchodzi się od 2007 roku. Wówczas w wielu krajach odbywają się prezentacje książek, różnego rodzaju spotkania z ich twórcami, wystawy i zabawy organizowane między innymi także przez biblioteki.