Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

22 kwietnia 2020

Od 1995 roku 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Jest to święto mające na celu propagowanie czytelnictwa, wspieranie edytorstwa i szerzenie edukacji w zakresie ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Sama idea święta wywodzi się wprost z hiszpańskiej Katalonii. W tym regionie jest ono hucznie obchodzone, to święto narodowe patrona Hiszpanii – św. Jerzego. Zgodnie z obchodzoną tradycją, tego dnia każda kobieta otrzymuje czerwoną różę od mężczyzny, która ma symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego. Kobiety natomiast, aby odwzajemnić ten piękny gest ze strony mężczyzn zeczęły obdarowywać ich podarunkami w postaci książek. W chwili obecnej każdy kto 23 kwietnia w tym konkretnym regionie Hiszpanii dokona zakupu książki dodatkowo zgodnie z tradycją zostanie jeszcze obdarowany pięknym kwiatem.

W Polsce Dzień Książki obchodzi się od 2007 roku. W tym roku obchody tego dnia będą inne niż zwykle, z uwagi na trudną sytuację społeczną w jakiej się wszyscy w tej chwili znajdujemy. Mimo wszystko Kochani zachęcamy Was do celebracji tego pięknego święta z dobrą książką w dłoniach w ciepłym i bezpiecznym domowym zaciszu.