Noc Świętojańska – świętuj z nami

9 czerwca 2021

 

Noc Kupały, zwana też Nocą Świętojańską lub Sobótką to najkrótsza noc w roku – wypada zwykle około 21 czerwca. Z tym terminem wiąże się wiele ludowych zwyczajów, z których część może stanowić nasze narodowe dziedzictwo. W wielu miejscach do dzisiaj jest żywy zwyczaj palenia ognisk czy puszczania na wodę wianków, które mają wywróżyć miłość. W tym roku organizujemy lokalne obchody Nocy Świętojańskiej, wypełnione opowieściami naszych przodków i dawnymi wierzeniami. Kupalnocka to doskonała okazja do spotkania i obcowania z polską kulturą. Zapraszamy!

Program wydarzeń:

19 czerwca, godz. 10.00-15.00 – warsztaty z tworzenia wianków.

Dla kogo: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych

Czas trwania: 5 godzin (rotacyjnie)

Spotkajmy się w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej, by wspólnie tworzyć wianki. Będzie można je wyszywać, pleść z wikliny i kwiatów polnych, a także malować. Spędźmy ten czas razem w sposób kreatywny!


19-27 czerwca – terenowa gra mobilna „Gdzie Licho nie może, tam ciebie pośle”.

Dla kogo: dzieci od 12 roku życia, młodzież i dorośli

Czas trwania: ok. 60 minut

Czerwiec w tym roku jest wyjątkowy. Częste burze, ogromne upały, nawałnice… Ludzie chodzą podenerwowani i nie wiedzą, z czego to wynika. Ewidentnie coś wisi w powietrzu. Któregoś dnia podczas spaceru w parku spotykasz… Licho.  Licho, czyli postać z przysłów, które wszyscy rzucają, a nikt się nie zastanawia, co tak naprawdę znaczą. Licho jest w potrzebie. Płacząc, opowiada o Welesie, który znowu pokłócił się z Perunem i na pewno coś kombinuje. A jak Weles coś kombinuje, to cały świat jest w niebezpieczeństwie – bo przecież bogowie inaczej postrzegają naszą rzeczywistość. Trzeba więc szybko coś zrobić! Licho jednak nie da sobie rady – jest małe i nie wszędzie może się dostać. Więc gdzie Licho nie może, tam Ciebie pośle. I razem uratujecie świat! Po drodze spotkacie inne postaci z rodzimego folkloru, poznacie rekonstrukcje słowiańskich mitów i będziecie musieli wykazać się odwagą – bo tylko prawdziwy śmiałek może zdobyć Kwiat Paproci, który pomoże powstrzymać Welesa.

Aby dołączyć do gry należy pobrać bezpłatną aplikację Action Track i zeskanować kod QR dostępny na dziedzińcu CKiBP oraz na naszej stronie internetowej.

Regulamin gry


25 czerwca godz. 17.30 – warsztaty twórcze „Na początku było jajo. Mity słowiańskie”

Dla kogo: dzieci od 6 do 8 roku życia

Czas trwania: 60 minut

„Na samym początku było jajo. Powiesz, że to niemożliwe? A przecież wszystko bierze swój początek z drobiny.”

Łukasz Wierzbicki, Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści

Kosmiczne jajo pęka. Złocisty Perun i kosmaty Weles zabierają się do tworzenia świata, ale nie jest to łatwe zadanie, bo bracia różnią się od siebie jak ogień i woda. Czy mimo podstępów i sztuczek Welesa uda się stworzyć piękną ziemię? I jaką rolę odegra w tej historii zwykły słomiany wiecheć? Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznamy słowiański mit o stworzeniu świata i stworzymy inspirowane mitami zabawki z naturalnych materiałów.

Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona – na listę uczestników można wpisać się w bibliotece.


Zeskanuj kod QR do gry Gdzie licho nie może, tam ciebie pośle