Lekcja historii z Ireną Sendlerową w tle…

14 listopada 2018


 

14 listopada 2018 roku sucholeska młodzież wzięła udział w spotkaniu autorskim z wszystkim doskonale znaną i cenioną pisarką książek dla dzieci Renatą Piątkowską. Temat spotkania związany był z publikacją autorki pod tytułem „Wszystkie moje mamy”, opowiadającą o żydowskim chłopcu, któremu przyszło żyć w czasach Holokaustu.

Szymek Bauman, główny bohater historii, spędził swe dzieciństwo w warszawskim getcie. Doświadczył okrucieństwa wojny na własnej skórze. Musiał zmagać się z ciągłym strachem. Nieodzownym elementem jego życia stały się także rozpacz i przerażenie. Mały chłopiec nie doświadczył jednak tylko i wyłącznie samego zła. Spotkał bowiem na swej drodze również dobrych ludzi, którzy go ratowali, starali się ukoić jego smutek. Autorka publikacji wspomniała w niej również o akcji Żegota, która miała na celu ratowanie żydowskich dzieci. Nie zapomniała także nadmienić o kierującej nią, słynnej Irenie Sendlerowej.

Renata Piątkowska wraz z lektorką Elżbietą Malwiną Kożurno z ogromną wrażliwością przybliżyły młodzieży temat Holokaustu. Przedstawiły świat zza murów getta widziany z perspektywy dziecka, świat głodu, ciągłego lęku i udręki związanej z rozstaniem z najbliższymi. Spotkanie to z całą pewnością było bardzo pouczającą lekcją historii dla obecnego, młodego pokolenia.

 

„Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy”

Cytat z książki Wszystkie moje mamy Renata Piątkowska, Wydawnictwo Literatura, 2013.