23 kwietnia 2016 – Uczcij z nami Święto Książki

23/04/2016

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia 2016 obchodzić będziemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Idea ta wywodzi się z Katalonii i w tym hiszpańskim regionie jest po dziś dzień świętem narodowym obchodzonym zresztą bardzo hucznie. Patronem tego święta jest św. Jerzy, wszystkim doskonale znany jako pogromca smoka. Tradycyjnie tego dnia każda kobieta zostaje obdarowana przez mężczyzn czerwoną różą, która uchodzi za symbol smoczej krwi gada pokonanego przez świętego. W geście wdzięczności natomiast kobiety mężczyznom zaczęły w podarku ofiarowywać książki i właśnie to wydarzenie zainaugurowało istnienie Święta Książki. W chwili obecnej każdy kto 23 kwietnia w tym konkretnym regionie Hiszpanii dokona zakupu książki wraz z nią otrzyma także piękny czerwono-krwisty kwiat.

W Polsce święto to ma nieco inny charakter. Tego dnia w wielu bibliotekach jest to dzień, w którym w sposób szczególny promowana jest idea czytelnictwa oraz edytorstwa. Zachęca się przede wszystkim najmłodsze pokolenie do obcowania z książką. Ponadto upowszechnia się również wiedzę dotyczącą samej ochrony własności intelektualnej, a także praw autorskich. W związku z tym w bibliotekach organizowane są różnego rodzaju odczyty na temat literatury, konferencje i debaty poświęcone czytelnictwu i książce, a także spotkania z autorami i warsztaty ilustratorskie dla najmłodszych.

Sucholeska biblioteka również przygotowała dla swych czytelników atrakcje, które mają na celu zachęcić Was do tego, aby książki zaczęły odgrywać w Waszym życiu szczególną rolę. Oprócz tego, że wyjątkowo w sobotę 23 kwietnia 2016 między 9.00 a 13.00 godziną będzie można skorzystać z naszych zbiorów, pragniemy również zachęcić dzieci do udziału w zorganizowanych z okazji Święta Książki warsztatach literacko-plastycznych, które poprowadzą instruktorki z poznańskiej grupy zwanej Ambientówką. Spotkanie to odbędzie się w dwóch turach: pierwsze w godzinach 9.30 – 11.00, a drugie 11.30 – 13.00. Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny. Gorąco zapraszamy. Uczcijcie z nami tegoroczne Święto Książki.

23 KWIETNIA 2016