Spotkanie autorskie z Tomaszem Stawiszyńskim

29/11/2024

Podobno każdy jest kowalem własnego losu. Ale czy na pewno? Wbrew temu, co sugerują wszechobecne samorozwojowe narracje, część ludzkiego doświadczenia zawsze pozostanie poza naszą kontrolą. Czy jednak jesteśmy zdani tylko na siebie? Czy raczej coś lub ktoś dyskretnie nad nami czuwa? A może wszystko, co wydarza się w naszym życiu, zostało z góry przesądzone? Żeby móc podywagować a propos tych kwestii i jeszcze kilku innych z Tomaszem Stawiszyńskim zapraszamy do Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las na spotkanie autorskie, które odbędzie się 29 listopada 2024 o godzinie 18.00.

Tomasz Stawiszyński jest filozofem, eseistą i autorem audycji radiowych poświęconych popularyzowaniu filozofii. Ukończył studia magisterskie oraz doktoranckie w Instytucie Filozofii UW. W swej najnowszej książce Powrót fatum (2024) skupia się na zagadnieniu losu i pokazuje, jak współcześnie się z nim mierzymy. Prócz tej publikacji Stawiszyński jest również autorem takich bestsellerowych tytułów jak Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii (2013), Co robić przed końcem świata (2021), Ucieczka od bezradności (2021), Reguły na czas chaosu (2022), oraz dwóch zbiorów wierszy Nie ma takiego imienia (1999) i Rzeczy ziemne (2002). Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii. Swoje eseje, wiersze i opowiadania publikował w wielu pismach. Był między innymi redaktorem działu kultura w Dzienniku i wiceszefem działu społecznego, szefem działu krajowego i szefem działu publicystyki w Newsweeku (2008-2012). W TVP Kultura prowadził Studio Alternatywne i współprowadził Czytelnię (2007-2011). W Polskim Radiu RDC prowadził autorski program Niedziela Filozofów czyli Potyczki z Życiem, a także był publicystą kwartalnika Przekrój. Od marca 2016 związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi Godzinę Filozofów, Kwadrans Filozofa oraz – wraz z żoną, Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast Nasze wewnętrzne konflikty. Jest stałym felietonistą Tygodnika Powszechnego.

Spotkanie poprowadzi Ilona Starosta. Wstęp na nie jest bezpłatny. Wejściówki dostępne są w Bibliotece Publicznej w Suchym Lesie, filii bibliotecznej w Złotnikach i Chludowie.

Wybrane publikacje