„JESTEM SILNA BO…” Wystawa prac MARTY FREJ

07/11/2024 - 29/11/2024

WYSTAWA – MARTA FREJ „JESTEM SILNA BO…”

Punktem wyjścia do cyklu obrazów Marty Frej było zaproszenie kobiet do dokończenia zdania „Jestem silna, bo…” oraz wysłania zdjęcia, które zostało rysunkowo przetworzone przez artystkę i zestawione z tekstem.

Żyjemy w społeczeństwie późnego kapitalizmu, które wciąż czyni z siły wartość, a w słabości widzi wartość ujemną. Charakter działania artystki: zadanie pytania niczym w marketingowej ankiecie i popowa forma tych rysunków, jest paradoksalna i bardzo przewrotna, bo odwraca reguły rynkowej i kulturowej gry społecznej. Chwytliwe i popularne rysunki zostają nacechowane treścią spychaną na margines bądź stanowiącą silny polityczny komunikat.

Twórczość Marty Frej, znanej przede wszystkim ze swoich ilustracji czy memów, jest rozpięta pomiędzy różnymi dyscyplinami. Artystka działa też jako aktywistka, animatorka kulturalna (wraz z partnerem Tomaszem Kosińskim prowadzi fundację „Kulturoholizm”). Ten fakt jest niezwykle istotny, bo prace Marty Frej są w pełnym słowa znaczeniu zaangażowane społecznie.

Tak sama autorka piszę o swoich rysunkach:

Nie spodziewałam się po wielokroć.

Nie spodziewałam się, że zdanie, które zaproponowałam, powinno brzmieć „Jestem silna, pomimo że…”.

Nie spodziewałam się, że dostanę tyle świadectw przemocy wobec kobiet.

­Nie spodziewałam się, że poczuję taką siłę, kiedy stanę przed tymi wszystkimi portretami i zrozumiem o co w tym wszystkim chodzi: Tylko ja mogę swą siłę dostrzec, nazwać i z niej korzystać.

Nie spodziewałam się, że dostanę tyle podziękować od kobiet, które uznały, że to proste ćwiczenie dużo im dało i powtarzają je regularnie, bo dobrze im to robi.

Wygląda na to, że będę rysować jeszcze wiele lat…

Marta Frej

Wystawa rysunków Marty Frej