Spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem

20/05/2019

Reporter, autor non-fiction, zwycięzca nagrody Pióro Nadziei 2015 przyznaną przez Amnesty International „za pracę na rzecz promocji i ochrony praw człowieka”.

Początki jego pracy reporterskiej związane są z „Gazetą Wyborczą”. Trafił do niej w zaledwie kilka minut. Tak moment ten wspomina Mariusz Szczygieł…

„Przyprowadziłem do 'Gazety’ Wojtka Tochmana. (…) – Bez sensu, żeby tu nie pracował. Hanna Krall czytała jego reportaż na 1,5 strony maszynopisu 1 minutę. Poprawiała 3 minuty i w 7 sekund napisała na nim: 'Natychmiast przyjąć do pracy!’. Był zaskoczony. Przyjęty w 4 minuty 7 sekund.”

Okazał się być nad wyraz dobrym dziennikarzem. Jego talent reporterski został szybko doceniony, także przez czytelników, dzięki którym został wybrany „Reporterem Roku 1998”. Tochman jest autorem programu „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Prowadził go przez pewien czas. Założył i pełnił wolontariat w fundacji ITAKA poszukującej zaginionych i pomagającej ich rodzinom. Na swoim koncie ma kilka przejmujących publikacji, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są niebanalne, podtrzymują tradycje literackiego reportażu, zaskakują, zmuszają czytelnika do refleksji… Poruszają trudne tematy związane z konfliktami zbrojnymi, terroryzmem, skrajnym ubóstwem, ale zawsze zasadniczą rolę odgrywa w nich człowiek, jako jednostka społeczna. Stanowi on pierwiastek najistotniejszy. Tochman jest twórcą takich tytułów jak: Schodów się nie pali (2000), Jakbyś kamień jadła (2002), Dzisiaj narysujemy śmierć (2010), Bóg zapłać (2010), Eli, Eli (2013), Krall (2016 z Mariuszem Szczygłem) oraz Pianie kogutów, płacz psów (2019). Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las serdecznie wszystkich zaprasza na spotkanie autorskie z tą interesującą postacią. Odbędzie się ono 20 maja o godzinie 19.00. Wstęp na spotkanie jest całkowicie bezpłatny, należy jednak wcześniej pobrać wejściówkę z biblioteki w Suchym Lesie lub filii bibliotecznych w Złotnikach oraz Chludowie.