Filmowe Święto Kobiet

06/03/2021 - 08/03/2021

W tym roku Dzień Kobiet obchodzimy na filmowo! W dniach 6, 7 i 8 marca zapraszamy, nie tylko Panie, na seanse filmowe. Będą to pokazy różnorodnego kina, bo w naszym zestawieniu znajdą się filmy o kobietach, z kobietami, dla kobiet, kręcone przez kobiety… filmy różne, jak różne jesteśmy my – kobiety!

Na każdy dzień filmowy obowiązuje jedna wejściówka. Można z niej skorzystać, żeby obejrzeć wybrany film, albo spędzić z nami całe popołudnie i wieczór – wybór należy do Was!

Wejściówki do odebrania w sekretariacie w godz. 8.00-16.00 lub w bibliotece w godz. 9.00-17.00. Zapraszamy!

6 marca / sobota / godz. 16:30 / SŁUŻĄCE / reż. Tate Taylor / 2 godz. 20 min.

„Służące” to piękna, inspirująca opowieść o potędze odwagi i nadziei, dzięki którym wszystko staje się możliwe. To poruszająca adaptacja bestsellerowej powieści Kathryn Stockett, ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi Emmy Stone, Violi Davis, Octavii Spencer oraz Jessici Chastain.

Akcja filmu toczy się w latach 60. XX w. na amerykańskim Południu. Skeeter (Emma Stone), początkująca dziennikarka, niespodziewanie wywraca do góry nogami życie swoich przyjaciół i mieszkańców rodzinnego miasteczka, gdy postanawia przeprowadzić wywiad z czarnoskórymi służącymi najzamożniejszych rodzin w okolicy. Dzięki uporowi i empatii Skeeter szykanowane kobiety odważą się walczyć o godność. Wspólnie napisana powieść zaburzy małomiasteczkowy spokój i będzie krokiem na drodze do zmian, a między uczestniczkami projektu zrodzi się niezwykła przyjaźń…

„Służące” to świetnie zagrana, wzruszająca i zabawna historia, która na długo zagości w waszych sercach.

6 marca / sobota / godz. 19:00 / WIELKIE OCZY / reż. Tim Burton / 1 godz. 41 min.

Nominowana do Oscara Amy Adams („American Hustle”) oraz zdobywca Oscara Christoph Waltz („Django”)w opartej na faktach historii malarki Margaret Keane w reżyserii jednego z największych wizjonerów współczesnego kina – Tima Burtona („Alicja w krainie czarów”, „Mroczne cienie”).

Lata 60. XX wieku. Świat zachwyca się intrygującymi portretami kobiet i dzieci o tajemniczych, wielkich oczach. Autorstwo obrazów przypisuje sobie niezwykle ambitny Walter Keane. Jednak za genialnymi pracami stoi żyjąca w jego cieniu żona Margaret. Kobieta walczy o prawdę, uznanie i wyzwolenie się spod wpływu bezwzględnego despoty oraz roli, którą narzuca jej społeczeństwo.

6 marca / sobota / godz. 21:00 / FRIDA / reż. Julie Taymor / 1 godz. 57 min.

Pełna pasji opowieść o burzliwym romansie głośnej malarki – Fridy Kahlo (Salma Hayek), przedstawiająca burzliwy związek z jej mentorem i mężem – Diego Riverą (Alfred Molina) oraz pełen skandali romans z Lwem Trockim (Goeffrey Rush). „Frida” to kolejne dzieło reżyserki Julie Taymor, wsławionej realizacją „Tytusa Andronicusa”. Fascynacja Fridą Kahlo rosła w miarę jak odkrywano jej złożoną osobowość. Jej walka, cierpienie, wiara, rewolucyjne poglądy i niezwykły styl jej malarstwa, stworzyły podstawę prawdziwej legendy. Nawet świat mody nie oparł się tej fascynacji lansując modę na „piękną, aztecką dziewczynę”.

7 marca / niedziela / godz. 16:30 / OSZUKANA / reż. Clint Eastwood / 2 godz. 16 min.

Zdobywcy Oscarów Angelina Jolie i John Malkovich, w wyreżyserowanej przez Clinta Eastwooda, opartej na faktach opowieści, której nie sposób pominąć milczeniem. Los Angeles, rok 1928. Gdy samotna matka, Christine Collins (Jolie) wyjeżdża w poszukiwaniu pracy, jej synek znika w podejrzanych okolicznościach. Pięć miesięcy później policja zwraca zrozpaczonej matce dziecko, ale ona nie wierzy, że to jej prawdziwy syn. Dochodzenie prowadzone przez samotną i bezsilną kobietę odsłania kulisy skorumpowanego świata, zmieniając raz na zawsze oblicze miasta.

Chwytająca za serce opowieść, która ukazuje potęgę matczynej miłości.

7 marca / niedziela / godz. 19:00 / NIEZŁOMNY: DROGA DO ODKUPIENIA / reż. Harold Cronk / 1 godz. 34 min.

„Niezłomny: Droga do odkupienia” to historia losów Louisa Zamperiniego, amerykańskiego olimpijczyka (brał udział w Olimpiadzie w Berlinie w 1936) i bohatera II wojny światowej.

Po latach spędzonych w japońskim obozie jenieckim Louis (Samuel Hunt) powraca do domu. Wkrótce spotyka i poślubia Cynthię (Merritt Patterson), ale dręczony wojennymi traumami coraz bardziej pogrąża się w depresji. Kiedy w trakcie swej słynnej Chrześcijańskiej Krucjaty Billa Graham w 1949 roku odwiedza Los Angeles, Cynthia w żarliwej modlitwie prosi o pokój i przebaczenie dla Louisa.

7 marca / niedziela / godz. 21:00 / GODZINY / reż. Stephen Daldry / 1 godz. 57 min.

Trzy niezwykłe historie, które niczym ogniwa łańcucha, tworzą ciąg zdarzeń będące sednem „Godzin”. Ich bohaterki żyją nieświadome tego, że siła wspaniałego dzieła literackiego Virginii Woolf nieodwracalnie je połączy. Clarissa (Meryl Streep) wydaje książki. Virginia (Nicole Kidman) pisze powieści. Laura (Julianne Moore) zajmuje się domem. Trzy kobiety, trzy historie… i jedna rzecz, która je łączy…

8 marca / poniedziałek / godz. 19:00 / NAD MORZEM / reż. Angelina Jolie / 1 godz. 37 min.

Napisane, wyreżyserowane i wyprodukowane przez laureatkę Oscara, Angelinę Jolie (najlepsza rola drugoplanowa – „Przerwana lekcja muzyki”), „Nad morzem” opowiada o amerykańskim pisarzu Rolandzie (Brad Pitt) i jego żonie Vanessie (Angelina Jolie), którzy w latach 70. Przybywają do zacisznego i malowniczego francuskiego kurortu w głębokim stadium małżeńskiego kryzysu. Urocze miejsce i ludzie wokół, w tym życzliwi mieszkańcy i para nowożeńców, sprawiają, że małżonkowie zaczynają odnajdywać siebie na nowo.

8 marca / poniedziałek / godz. 21:00 / LUCY / reż. Luc Besson / 1 godz. 26 min.

Czego potrafiłby dokonać człowiek, który mógłby wykorzystać 100% możliwości swojego mózgu i zyskać dostęp do najgłębszych zakamarków swego umysłu?

Lucy (Scarlett Johansson) zostaje poproszona przez swego nowego chłopaka, by przekazała tajemniczą teczkę koreańskiemu biznesmenowi. W ten sposób dziewczyna zostaje zakładniczką bezwzględnego gangstera – Pana Janga (Choi Min Sik). Chirurg umieszcza w brzuchu Lucy pakunek z syntetycznym narkotykiem, który ma przemycić za granicę, ale paczka ulega uszkodzeniu i substancja przenika do organizmu, wywołując niezwykłą stymulację. U Lucy wykształcają się nadludzkie zdolności. Dziewczynie udaje się nawiązać kontakt z wybitnym badaczem mózgu, profesorem Samuelem Normanem (Morgan Freeman), wraz z którym próbuje ocenić skutki działania narkotyku. A na razie wykorzystuje swoje nadprzyrodzone zdolności do powstrzymania gangsterskiej armii Pana Janga.