Zapowiedzi na nowy sezon kulturalny

01/09/2015

Nowy sezon kulturalny w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Suchym Lesie zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Rozpoczynamy  6 września koncertem Pożegnanie lata w wykonaniu Kwartetu Złotnickiego. Kwartet tworzą znakomici muzycy: Andrzej Hop – I skrzypce, Dorota Kwiecińska-Erenz – II  skrzypce, Lech Bałaban – altówka i Agnieszka Bałaban – wiolonczela. Do udziału w koncercie Kwartet zaprosił wirtuoza bandoneonu Klaudiusza Barana oraz pianistę Piotra Niewiedziała. W programie koncertu znajdą się m. in. utwory Astora Piazzolli na bandoneon solo, kwartet smyczkowy oraz na bandoneon z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego.

Również 6 września otwieramy wystawę prac ceramicznych Aliny Mieżyńskiej. Alina Mieżyńska, prezentacją swoich prac,  rozpoczyna cykl wystaw uczestników pracowni ceramicznej Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie, prowadzonej od lat przez artystę plastyka Andrzeja Żurka. Wystawa zatytułowana jest  Moje głowy. Skrót doznań z obserwacji. Zobaczymy kilkanaście  głów ulepionych przez Autorkę z gliny szamotowej podczas cotygodniowych spotkań w pracowni. Prace pokazują nie tylko umiejętności Autorki, ale – jak podkreśla sama – są odbiciem emocji i nastroju podczas aktu tworzenia. Wernisaż w pierwszą niedzielę września, godz. 16.00.

Amatorów dobrego rocka zachęcamy do udziały w koncercie niemieckiej grupy RPWL, która w naszym Centrum Kultury wystąpi po raz drugi. Po rewelacyjnym ubiegłorocznym koncercie i entuzjastycznym przyjęciu przez widzów zespół ten powróci 17 września z koncertem nawiązującym do europejskiej trasy koncertowej Pink Floyd – „The Man and the Journey Tour” – która odbyła się w 1969 roku. Koniecznie przyjdźcie!

Minione dwa sezony kulturalne w naszej instytucji niewątpliwie zdominowane były spektaklem Seks dla opornych, który pokazywaliśmy od września 2013 roku do maja tego roku. Spektakl, w którym podziwiać mogliśmy aktorski kunszt Marii Pakulnis i Mirosława Kropielnickiego,  obejrzało ponad pięć tysięcy osób. 26 września miłośnicy teatru będą mogli spotkać się z inną znaną i lubianą aktorką, Magdaleną Zawadzką, która wystąpi w przedstawieniu  Teatru CAPITOL z Warszawy, zatytułowanym Gwiazda i ja.  W spektaklu zobaczymy także Annę Gornostaj.

Teatromanów zapraszamy  do zainteresowania się kolejną teatralną propozycją. W  Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej   gościć będziemy Teatr Nasz, którego twórcami są aktorzy Jadwiga i Tadeusz Kutowie. W Michałowicach, koło Jeleniej Góry, stworzyli  profesjonalny teatr.  Zbudowali budynek teatru, hotel oraz restaurację, na wszystko zarabiając sztuką. Żyją z pasją, tworzą z pasją. Zobaczmy jak to robią!  14 listopada zapraszamy na spektakl Nasza klasa.

Zapewne wszystkich, którym bliski jest jazz, ucieszy informacja o koncercie tria jazzowego SOYKA-KAROLAK-SKOLIK, którzy zagrają w centrum kultury  2 października. Specjalna rekomendacja chyba niepotrzebna, nazwiska mówią same za siebie.

Niezwykłym przeżyciem, nie tylko dla widzów starszych, na pewno będzie koncert projektu artystycznego TANGO FOGG, podczas którego usłyszymy piosenki polskich kompozytorów i poetów okresu międzywojennego ubiegłego stulecia, a klamrą spinającą projekt będzie oczywiście postać Mieczysława Fogga – cenionego i niestety zapomnianego dziś artysty śpiewaka. Warto posłuchać znanych, lubianych choć trochę zapomnianych piosenek w nowej, świeżej aranżacji. Zapraszamy 23 października.

Tej jesieni zagości na naszej scenie również piosenka aktorska. STANISŁAWA CELIŃSKA 28 listopada, wraz z siedmioosobowym zespołem muzycznym, przedstawi nam piosenki ze swojej najnowszej płyty „Atramentowa”. Nie można przeoczyć tego wydarzenia! Zapewniam, że będzie to jedno z większych wydarzeń artystycznych na naszej scenie!

Dwa tygodnie wcześnie, 14 listopada,  z recitalem piosenek niezapomnianej Edith Piaff wystąpi aktorka  Jadwiga Kuta. Wszystkich, którzy kochają piosenkę francuską, a w szczególności „paryskiego wróbelka”, gorąco zachęcam do posłuchania pięknych piosenek w aktorskiej interpretacji.

Gorąco do  nas zapraszam!

Urszula Habrych

Dyr. CKiBP