Spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską

18/05/2018

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las serdecznie zaprasza 18 maja 2018 r. o godz. 18.00 na spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską  pisarką, poetką i ilustratorką książek, która jest również krytykiem sztuki i tłumaczem języka włoskiego. A przede wszystkim jest człowiekiem piszącym zawsze i wszędzie.

Eliza Piotrowska jest laureatką wielu nagród literackich za twórczość dla dzieci. Wśród najmłodszych czytelników znana jest jako autorka serii opowiadań o Cioci Jadzi, książek regionalnie związanych z Poznaniem (np.: „Legenda o rogalach świętomarcińskich”, „Legenda o poznańskich koziołkach”, „Szneka z glancem”, „Maltanka” itd.), czy serii pt. „Święci uśmiechnięci”. Mało kto wie, że jest tłumaczką serii książek pt.: Tupcio Chrupcio”.

Majowe spotkanie będzie jednak dotyczyło debiutanckiej powieści dla dorosłych pt. „Obczyzno moja”, która ukazała się w 2017 r. Autorka przez prawie dziesięć lat mieszkała w Rzymie, a od 2011 roku mieszka w Brazylii. Stąd pomysł na książkę, w której autorka przegląda się w Polsce – w tej dawnej i tej obecnej, tworząc fascynujący obraz naszych narodowych cech, wad, zalet, udręk, radości i smutków… Podróże bohaterki do innych krajów stają się pytaniem o polskość, jednak bez narodowego zadęcia. Miejscami zabawna, miejscami gorzka, błyskotliwa powieść o uwikłaniu, klaustrofobii i wolności. Eliza Piotrowska opowie zgromadzonym jak to jest żyć na walizkach, wiecznie w transatlantyckim szpagacie między Brazylią a Polską. Czy opisywanie dwóch różnych światów z wielu perspektyw jest dużym wyzwaniem? Jaka ojczyzna i obczyzna odbija się w lustrze doświadczeń podróżniczki?

Jeśli interesują Cię podróże, tradycje w innych kulturach, czy obrazy z życia codziennego Brazylijczyków, to zapraszamy do CKiBP w Suchym Lesie.

Spotkaniu towarzyszyć będą slajdy i brazylijska muzyka; a poprowadzi je Ilona Starosta.

Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Bezpłatne wejściówki do odbioru:

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie, ul. Szkolna 16

Filia biblioteczna w Chludowie, ul. Szkolna 2