Powakacyjny misz-masz

03/09/2017

Wakacje w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej, to nie przerwa na wypoczynek, ale intensywne przygotowania do nowego sezonu, planowanie wydarzeń, tworzenie oferty warsztatów, kupowanie książek, układanie planu zajęć i… porządki w pracowniach, magazynach i wszystkich zakątkach naszej siedziby. Przy okazji zdarza nam się znaleźć resztki gadżetów z jakichś wydarzeń, rekwizyty i kostiumy z dawnych dziecięcych spektakli, plakaty z minionych wydarzeń, nieodebrane przez autorów prace z różnych zajęć, a nawet materiały z pracowni artystycznych, które nie będą w najbliższym czasie wykorzystane, a nie chcemy, żeby się zmarnowały. Postanowiliśmy podzielić się z Wami tym wszystkim!

Czy Wy też macie sprawne rzeczy w dobrym stanie, które nie są Wam już potrzebne i chcielibyście wymienić je na coś, co bardziej wam się przyda?

Zapraszamy do holu CKiBP na pchli targ, który odbędzie się 3 września w godz. 11-18. Celem pchlego targu jest umożliwienie sprzedaży lub wymiany przez osoby prywatne rzeczy używanych bądź niepotrzebnych (książek, płyt, gier komputerowych, zabawek dla dzieci, filmów, antyków, galanterii domowej, wyrobów dekoracyjnych, biżuterii, aparatów fotograficznych i ich części, instrumentów muzycznych i ich części, drobnego rękodzieła, przedmiotów kolekcjonerskich). W targu nie mogą brać udziału firmy i osoby prowadzące działalność gospodarczą w tym zakresie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!

Regulamin pchlego targu

Podczas spotkań wyjaśnimy obcobrzmiące hasła tj. upcykling, zero waste, recykling, sharing economy itp. Pojawi się też temat kompostowania w domu z ogrodem i w mieszkaniu. Dowiemy się co i jak kompostować oraz jakie są z tego korzyści.

Nie chcemy jednak poprzestać na jednodniowej akcji! Idea wymiany rzeczy i dzielenia się tym, co mamy zamiast wyrzucania jest nam bliska, więc na dziedzińcu CKiBP stanie GIVEBOX. Co to takiego? Givebox to forma szafy, umożliwiająca bezgotówkową wymianę rzeczy wszelakich: ubrań, książek, sprzętów domowych, zabawek itp.


fot. K.OlejniczakGiveboxPoznan

Czas wymian i rozmów umilać nam będą nowe instrumenty ( harmonijka, saksofon i bębny) i nowi prowadzący, na których zajęcia będzie można się zapisać w nowym roku edukacyjno-artystycznym.

Tego dnia zapraszamy Was również na warsztaty szydełkowania, podczas których ponownie zostaną wykorzystane stare koszulki oraz kartony. Nieużywane koszulki można przerobić na rodzaj włóczki i przy pomocy specjalnego szydełka stworzyć z nich m.in. niesamowite podkładki pod kubki, biżuterię czy pufy i dywany. Naukę szydełkowania będzie można kontynuować podczas warsztatów cyklicznych w CKiBP, które odbędą się we wrześniu, październiku i listopadzie.

Kartony będą natomiast użyte podczas warsztatów artystyczno-muzycznych dla dzieci pt. „DZIECKO NA DRODZE

Projekt ma walory edukacyjno prewencyjne. Poprzez kreacje DŹWIĘK i KOLOR, uzmysławiamy dzieciom zagrożenia jakie czyhają na drodze. Nasze doświadczenie skutkuje  z pewnością tym, że poprzez artystyczną zabawę dziecko wchłania ważne regułki związane  z bezpieczeństwem, w sposób niezauważalny. Pozwalają one dzieciom unikać niebezpieczeństw,  w sposób naturalny, bo same te zdarzenia stworzyły w świecie iluzji. Dostają do dyspozycji 40 rozmaitych bębnów afrykańskich i indyjskich i w 40. osobowej grupie z dwoma prowadzącymi zajęcia, po pierwsze wyrzucają z siebie agresję, mogą wykrzyczeć się do woli, a jednocześnie poznając dźwięki i akordy, mając gotowy tekst, mają szansę skomponować muzykę, pt. „Dziecko na drodze”. Dostają nieograniczoną ilość białych kartek, na których różnymi kredkami rysują samochody osobowe, ciężarowe, maszyny rolnicze, ludzi na rowerach, motocyklach, drzewa, akweny wodne, kwiaty, zwierzęta, domy, sklepy, szkoły, kościoły itp. Następnie wycinają te obiekty i przyklejają na mur stworzony z 30 kartonów, na którym jest namalowana wcześniej przez realizatorów droga, która ma przejścia dla pieszych, rondo i oznakowania. W ten sposób tworzymy przestrzeń publiczną z wszystkimi zagrożeniami z jakimi można się w niej spotkać. Jest szkoła, z której wybiegają dzieci prosto na drogę, na której znajdują się pojazdy, które przed chwilą same na tę drogę wkleiły. Ta czynność uzmysławia dziecku konkretne zagrożenia i uczy w jaki sposób bezpiecznie ich unikać.

Na te warsztaty obowiązują zapisy w sekretariacie – ilość miejsc ograniczona!

 

Zapraszamy tego dnia również do Biblioteki, która otwarta będzie od godz. 11.00-14.00!

Wstęp wolny! Zapraszamy!