Lech Janerka

11/11/2022

Lech Janerka to polski muzyk rockowy, kompozytor, basista i autor tekstów. Indywidualista, czerpiący w równej mierze z muzyki nowofalowej, post-punka, reggae, postindustrialnej elektroniki, czy wręcz klasycznego popu, wymykający się prostym klasyfikacjom. Tworzy muzykę bardzo osobistą i wielowarstwową. Artysta nie pojawia się w świetle reflektorów, funkcjonuje poza mediami, słychać o nim rzadko, a jednak jego płyty są zawsze z niecierpliwością oczekiwane przez fanów. Lech Janerka w polskiej muzyce rockowej pojawił się pod koniec lat 70. Wraz z żoną, Bożeną Janerką, występował wtedy na festiwalach piosenki studenckiej.

W 1979 roku Lech Janerka założył zespół Klaus Mitffoch, z którym zasłynął przebojem Jezu jak się cieszę. W składzie z Janerką zespół nagrał jedną płytę Klaus Mitffoch, która przez wielu uznana została za jedną z najistotniejszych w historii polskiej muzyki rockowej. Teksty odnosiły się do rzeczywistości PRL lat 80., wiele z nich stanowiła zawoalowana krytyka panującego reżimu, a także wezwanie do walki (np. Powinność kurdupelka, Klus Mitroch). Koncerty Lecha Janerki oraz z jego zespołem odbywały się w całej Polsce. Na wydarzeniach można było spotkać całą rzeszę oddanych mu fanów. Zespół rozwiązał się jeszcze przed końcem 1984 roku, zaś Janerka rozpoczął prace nad solowym materiałem.

Debiutancki album „Historia podwodna”, nagrany z gitarzystą Klausa Mittfocha Krzysztofem Pociechą, Wojciechem Konikiewiczem, perkusistą Januszem Rołtem oraz grającą na wiolonczeli żoną Bożeną, ukazał się w 1986 roku. Płyta o wiele bardziej stonowana niż Klaus Mittfoch, o gęstych aranżacjach wykorzystujących nieoczywiste instrumenty, powszechnie uważana jest za jedno z najważniejszych i najbardziej oryginalnych wydawnictw polskiego rocka.

Artysta prowadził również program muzyczny we wrocławskim radiu, był felietonistą magazynu Tylko Rock. Jest laureatem Fryderyka w kategoriach Płyta alternatywna i Autor roku, a młodsza publiczność może go kojarzyć z krążkiem Plagiaty (2005), promowanego singlem Rower.

Koncerty Lecha Janerki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród jego fanów. Wydarzenia z udziałem muzyka są pełne są pozytywnej energii, którą przekazuje zgromadzonej publiczności.

 

Lech Janerka
11.11.2022, godz. 19:00
sala widowiskowa
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
ul. Szkolna 16, 62-002 Suchy Las
bilety: 100/70 zł (N/U) do nabycia w sekretariacie CKiBP (pon 9:30-17:30 i wt-pt 8:00-16:00) oraz na Bilety24 – zakup: Lech Janerka, Suchy Las, 11.11.2022 19:00