KATARZYNKI

25/11/2023

Kasiu, Kasiu, daj mi znać,
Co się będzie ze mną dziać!

Chludowianie zapraszają na widowisko: Katarzynki – czyli kawalerowie też mają swoje Andrzejki.

Niewiele osób wie, że kiedyś organizowane były Katarzynki, czyli wieczory wróżb dla kawalerów. Katarzynki – to polski zwyczaj świąteczny, obchodzony w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, czyli w nocy z 24/25 listopada. W wigilię św. Katarzyny, podobnie jak w Andrzejki, przypadał czas matrymonialnych wróżb, przeznaczonych jednak wyłącznie dla kawalerów. Zwyczaj Katarzynek został niestety wyparty przez Andrzejki, a w konsekwencji uległ zapomnieniu.

Już 25 listopada, a więc dokładnie w świętej Katarzyny, w CKiBP w Suchym Lesie, Chludowianie opowiedzą jak to ongiś bywało.

Zespół odtworzył Katarzynki jako widowisko słowno-taneczne. Scenariusz pani Renaty Banaszewskiej, oparty jest na oryginalnych tekstach wróżb używanych przez kawalerów oraz na żywiołowych tańcach sądeckich. Dzięki wielopokoleniowości Zespołu w spektaklu biorą udział zarówno młodzi kawalerowie i panny, jak i dojrzali tancerze.

Katarzynki są doskonałą okazją do wspólnego powrotu do przeszłości, ale także do integracji i wzmacniania przywiązania do naszych korzeni i przekonania, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, że kultywowanie tradycji ma sens. W dobie różnego rodzaju imprez chcemy pokazać, że poprzednie pokolenia również potrafiły się doskonale bawić i że ten rodzaj świętowania może być także atrakcyjny dla obecnych czasów.

Wejściówki dostępne w CKiBP oraz filiach w Chludowie i Złotnikach.