Dixie Company w Starym Barze

09/09/2022

Od kilku lat poznańska formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company realizuje program muzyczny skierowany do młodych słuchaczy o nazwie Mała Akademia Jazzu. Jego celem jest edukacja muzyczna oraz przygotowanie do obcowania z tzw. kulturą wyższą, do której niewątpliwie należy muzyka jazzowa. Prowadzący akademię moderator, w krótkiej, syntetycznej i nieskrępowanej formie przekazuje słuchaczom wiedzę na temat genezy i historii jazzu tradycyjnego. Przybliża najbardziej znanych artystów i kompozytorów związanych z tym gatunkiem. Muzycy demonstrują najbardziej rozpoznawalne standardy, charakterystyczne i tak nietypowe instrumenty jak bandżo czy tarka, zgłębiają tajniki improwizacji oraz śpiewu tzw. skatem. Każda kolejna edycja Małej Akademii Jazzu jest okazją nie tylko do znakomitej zabawy, ale także do przybliżenia arkanów „starego dobrego jazzu” w lekkiej formie i z przymrużeniem oka.

Ważna jest też lekcja historii, gdyż pomysł na kultywowanie muzyki jazzowej w jej najbardziej klasycznej formie jest uwarunkowany od wieku dekad w naszym regionie, albowiem w Wielkopolsce działały i nadal występują wspaniałe grupy dixielandowe. Poczynając od prekursorów – Orkiestry Jerzego Grzewińskiego poprzez Night Jazz Orchestra, Prowizorki Jazz Band, Dixie Buskers, a kończąc na Dixie Company – znakomitej grupie odnoszącej sukcesy w Europie i Stanach Zjednoczonych. Z naszego środowiska wywodzą się słynni jazzmani: ostrowianin Krzysztof Komeda, kaliszanin Jan Ptaszyn Wróblewski, poznaniacy Jerzy Milian i Janusz Hojan oraz gnieźnianin Zbigniew Łuczak.

Koncert Dixie Company w ramach Małej Akademii Jazzu odbędzie się w Starym Barze w Chludowie w dniu 9 września 2022 roku o godz. 12:00.

 

Koncert Dixie Company odbędzie się w ramach projektu „Swingująca Wielkopolska – Mała Akademia jazzu”. Projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Sponsorami wydarzenia są: