Akcja Żonkile 2022. Łączy nas pamięć!

19/04/2022 - 20/04/2022

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 10 lat organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. W tym roku ponownie przyłącza się do niej Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest miłość. Organizatorzy chcą podkreślić znaczenie – niezwykle ponadczasowych i uniwersalnych – stanów emocjonalnych czy postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących. Jak bowiem powiedział Marek Edelman (ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej): „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

Czytelniczki i Czytelnicy odwiedzający 19 kwietnia bibliotekę w Suchym Lesie otrzymają symboliczne papierowe żonkile. Dlaczego właśnie żonkile? To kwiaty, które w każdą rocznicę powstania są składane pod Pomnikiem Bohaterów Getta (tradycję tę zapoczątkował Marek Edelman).

Tego dnia będziemy na profilu facebookowym CKiBP udostępniać premiery organizowanych przez POLIN wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

19 kwietnia, godz. 10.00 – Czy w getcie była miłość? Wprowadzenie Franciszka Bojańczyka

Franciszek Bojańczyk opowie między innymi o relacji Marka Edelmana i Aliny Margolis-Edelman, a także o Poli Lifszyc, która pobiegła za swoją matką, pędzoną na Umschlagplatz, żeby zginąć razem z nią.

19 kwietnia, godz. 20.00 – Cywia Lubetkin i Icchak Cukierman – miłość bojowników we wspomnieniach Eyal Menashes Cukierman

Z Eyal Menashe Cukierman, wnuczką Cywii Lubetkin i Icchaka Cukiermana rozmawiać będzie prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, Główna Kuratorka Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

20 kwietnia, godz. 18.00 – Urodziny Aliny Margolis-Edelman – Matronki Roku 2022

Niemal dokładnie w setne urodziny Aliny Margolis Edelman wspomną ją jej przyjaciele i rodzina. Spotkanie transmitowane na facebookowych stronach Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Muzeum POLIN.

20 kwietnia, godz. 9.00 – premiery słuchowisk dla dzieci i młodzieży, opowiadanie „Strasznie strasznie” Pawła Beręsewicza czyta Ambasador akcji Żonkile, piosenkarz Andrzej Piaseczny.

20 kwietnia, godz. 12.00 – premiery słuchowisk dla dzieci i młodzieży, opowiadanie „Prawdziwi przyjaciele” Marcina Szczygielskiego czyta aktorka Eliza Rycembel

Zachęcamy do dołączania, oglądania i słuchania – #ŁączyNasPamięć  #AkcjaŻonkile