Z wyprawy po Australii

31 marca 2016

Tomalik 2

26 lutego 2016 roku gościem Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las był Marek Tomalik – podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia – geolog. Od 1989 roku jeździ systematycznie do Australii, organizuje wyprawy w Outback. Dwukrotny laureat Kolosów, konkursu podróżniczego. Przez piętnaście lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników Globtroter,  przez kilka miał w „Przekroju” stałą rubrykę Nastaw uszu. Zasiadał w jury Travelerów – prestiżowych nagród przyznawanych przez „National Geographic”. Marek Tomalik napisał trzy książki o najmniejszym kontynencie: Australia, moja miłość, Lady Australia, Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia.

Pasjonat i znawca Australii podczas spotkania opowiadał o niej jako kraju wielu różnic i kontrastów. Znaczne oddalenie od innych kontynentów stworzyło niepowtarzalną w skali świata faunę i florę. W Australii dominują endemity, czyli gatunki niespotykane nigdzie indziej. Wskazał na występujące na tym kontynencie zagrożenia. Większość z nas myśli, że to pająki czy węże, ale niestety największe niebezpieczeństwo  stanowi pożar. Mimo niszczycielskiej siły, ogień w buszu pełni kreatywną rolę, a popiół staje się pożywką dla kiełkujących roślin.  Wytłumaczył pochodzenie tytułowych kwiatów zrodzonych z ognia. Ich owoce chroni gruba i twarda skorupa, która otwiera się wyłącznie pod wpływem wysokiej temperatury. Fascynująca roślina stała się dla niego inspiracją do zgłębiania wiedzy o bogatej florze. Autor wspominał noce spędzone w buszu, niezapomniane wschody i zachody słońca. Opowiadaniom towarzyszył niezwykły zbiór zdjęć z fascynujących wypraw.

Dla Tomalika podróże stały patentem na przedłużenie życia i utrzymanie jak najdłużej witalności. Mam nadzieję, że spotkanie to było okazją dla poszerzenia wiedzy o Australii i chwilą wytchnienia od szarej rzeczywistości. Po zakończeniu spotkania można było otrzymać autograf autora.