Tydzień Bibliotek w filii bibliotecznej w Złotnikach

2 czerwca 2014

zdjęcia tydzień bibliotek 139

Czytam, wiem, rozumiem…

Aby czytanie książek „stało się najpiękniejszą zabawą ludzkości” trzeba już od najmłodszych lat kształtować w dziecku nawyk czytania. Co roku , w maju z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich organizowany jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Celem tychże obchodów jest promocja czytelnictwa, bibliotek i zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza.

Filia biblioteczna w Złotnikach również włączyła się w świętowanie, organizując spotkania z dziećmi z miejscowej świetlicy osiedlowej. Cała grupa zaproszona została do biblioteki -najpierw na lekcję biblioteczną, w trakcie której dzieci mogły dokładniej poznać  bibliotekę i zasady jej funkcjonowania. Dowiedziały się, że w bibliotece książki pokładane są według pewnego, ustalonego porządku, poznały etapy powstawania książki, zapoznały się też z pracą bibliotekarza. Na koniec cofnęliśmy się w czasie poznając  pierwotne  formy zapisu i przekazywania informacji o otaczającym świecie. Dzięki pomocom dydaktycznym  dzieciom łatwiej było zrozumieć treść przekazywanych wiadomości.

Kolejnego dnia dzieci wysłuchały „Legendy o poznańskich koziołkach”, książki napisanej i zilustrowanej przez Elizę Piotrowską. Autorka z dużą dozą humoru wyjaśnia młodym czytelnikom skąd wziął się pomysł umieszczenia na wieży zegarowej zabawnych koziołków. Dzieci z ochotą słuchały legendy i opowiadały o swoich „prawdziwych” spotkaniach z figlarnymi koziołkami na Starym Rynku w Poznaniu.