Świat nasz codzienny – Spotkanie autorskie
24 października 2016
Styl i sposób myślenia prof. Zbigniewa Mikołejki cechuje wyrazistość i erudycyjna wszechstronność. Niemal każda z jego książek ma swój początek w swego rodzaju „pokusie niepokoju”, chęci zrozumienia siebie, w tym co pozostaje w nas nieuświadomione, ale wciąż domagające się rozeznania i nazwania. Dla jednych stał się bezkompromisowym głosem rozsądku i otwartości umysłu, zdaniem drugich jego diagnozy są kontrowersyjne i obrazoburcze. Z prof. Zbigniewem Mikołejką rozmawiać będziemy o naszej współczesnej kondycji religijnej, mitycznych formach zachowań, narodowych i duchowych fantazmatach, świątecznej i powszedniej Polsce.
PROF. ZBIGNIEW MIKOŁEJKO
Środa 16.11.2016, o godz. 18.00
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
Prowadzenie spotkania: Jarosław Borowiec
Zbigniew Mikołejko (1951) – filozof i historyk religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Jest m.in. autorem książek: Mity tradycjonalizmu integralnego (1998), Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma (1998), Żywoty świętych poprawione (2000), Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa (2001), W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu (2009). Ostatnio ukazało się dwutomowe studium We władzy wisielca. Z dziejów wyobraźni Zachodu (2013, 2014).
Opatrzył posłowiem lub wstępem dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków – Karen Armstrong, Dalaj Lamy, Eugena Drewermanna, Hansa Künga, Jacques’a Le Goffa; jak również głośnych powieści o tematyce religijnej (np. jest autorem posłowia do Kodu Leonarda Dana Browna). Publikował m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Literatury na Świecie”, „Res Publiki Nowej”, „Twórczości”, „Tygodnika Powszechnego”.
(Fot. Krzysztof Dubiel)
Darmowe wejściówki do odbioru:
Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie , ul. Szkolna 16
Filia biblioteczna w Chludowie, ul. Szkolna 2
Filia biblioteczna w Złotnikach, ul. Żukowa 14