Spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską

25 stycznia 2023

Książki, niczym dobre plotki, żyją własnym życiem. Im więcej piszę, tym trudniej mi się rozmawia. Gdy muszę powiedzieć coś o sobie, zasłaniam się książkami. Jestem tylko przecinkiem w napisanym przez siebie zdaniu.

Elżbieta Cherezińska to polska pisarka, teatrolożka specjalizująca się w powieści historycznej. Pochodzi w Piły. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2009 roku otrzymała stypendium im. Jerzego Koeniga. Swoją karierę literacką rozpoczęła w 2005 roku. Zadebiutowała wówczas książką Z jednej strony, z drugiej strony. Jest to biografia byłego ambasadora Izraela w Polsce – Szewacha Weissa, który również miał swój udział w tworzeniu książki. Cherezińska na trwałe związana jest z wydawnictwem Zysk i S-ka, przez które zostały wydane wszystkie jej dotychczasowe książki. Królowa polskiej powieści historycznej jest autorką takich serii wydawniczych jak: Północna droga, Odrodzone królestwo czy Harda Królowa. Pisarka ma na swoim koncie sporo sukcesów. W 2013 roku jej książka Korona śniegu i krwi znalazła się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Rok później Niewidzialna korona została uznana za „Najgorętszą książkę lata” w plebiscycie TVP Kultura, Magazyn Literacki Książki uznał Legion za książkę roku 2013. W 2018 roku otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Literatura. Już za moment, bo 21 lutego swoją premierę będzie miała jej najnowsza powieść Sydonia. Słowo się rzekło, opisująca losy kobiety legendy – Sydoni von Borck.

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las serdecznie zaprasza wszystkich na spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską, które odbędzie się 10 marca 2023 o godzinie 18.00. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, należy jednak wcześniej pobrać wejściówkę z Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie, filii bibliotecznej w Złotnikach lub Chludowie lub zarezerwować ją sobie telefonicznie: 612 500 401.

Źródło fotografii: Archiwum pisarki