Po nocy detektywistycznej w „Tajemniczej Bibliotece”

7 czerwca 2018

W nocy z 1/2 czerwca 2018 r. sucholeska biblioteka we współpracy z biblioteką szkolną z Zespołu Szkół im. o. Mariana Żelazka w  Chludowie zorganizowała noc w bibliotece pt. „Tajemnicza Biblioteka”, która odbyła się w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Suchy Las.

Aby odkryć wspomnianą tajemnicę wszystkich uczestników przydzielono do czterech sławnych biur detektywistycznych. I tak, Biura Śledcze Detektywa Pozytywki, Detektywa Noska, Detektywa Blomkwista i Latającego Detektywa musiały zmierzyć się z przygotowanymi rebusami, łamigłówkami umysłowymi czy słowo-stworami. W podróży ścieżkami wyznaczonymi w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej pomocna była mapa, którą otrzymało każde Biuro Śledcze. Po wykonaniu danego zadania grupa zdobywała kopertę, a w niej nic nie mówiące litery. Dopiero na końcu zabawy, współpracując z pozostałymi detektywami, można było połączyć posiadane litery i odszyfrować główne hasło. Wtedy z wszystkich odnalezionych liter ułożono zdanie „Biblioteka, która przyciąga jak magnes”.

Najtrudniejszym elementem zabawy okazała się próba złamania zaszyfrowanego kodu, który powiązany został z patronem Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie, którym jest Jerzy Mańkowski. Natomiast najwięcej uciechy sprawiła uczestnikom gra planszowa, gdzie oni sami byli pionkami. Mimo kłopotliwych i czasochłonnych zadań wszyscy uczestnicy ukończyli wędrówkę, która trwała blisko cztery godziny. Nagrodą za rozwiązanie zaginionego hasła Tajemniczej Biblioteki był seans filmu pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Na koniec imprezy wszyscy detektywi zasnęli wygodnie w śpiworach między regałami.

Fotorelacja z nocnego pobytu w „Tajemniczej Bibliotece” dostępna w galerii obok.