Lekcje biblioteczne wokół Konopnickiej…

5 kwietnia 2022

Zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej sucholeskiej biblioteki powstałej z myślą o najmłodszych czytelnikach.

Wykorzystując fakt, że wśród tegorocznych Patronów Roku pojawiły się takie postacie jak Maria Konopnicka czy Wanda Rutkiewicz stworzyliśmy projekt pod hasłem „Od dalekiej do bliskiej – o (naszej) Marii Konopnickiej”, którego celem jest przybliżenie postaci autorki i różnorodnych kontekstów jej życia i twórczości. Przez swoje działanie chcemy pokazać, że tematy, które podejmowała w swej twórczości literackiej i poetyckiej są ważne, aktualne i ciągle żywe.

Zachęcamy zatem pedagogów wraz z przedszkolakami i uczniami szkól podstawowych do wzięcia udziału w lekcjach bibliotecznych:

Lekcja „O krasnoludkach…” skierowana jest do przedszkolaków, w czasie której dzieci będą miały okazję zapoznać się z twórczością Marii Konopnickiej. W trakcie zajęć poznają świat baśni, dzięki którym kształtuje się mowa i wyobraźnia. Zajęcia łączą głośne czytanie z różnymi metodami aktywizującymi. Dzięki zadaniom manualnym, pracy w grupie i śpiewaniu piosenek najmłodsi poznają klasykę literatury dziecięcej. Dowiedzą się też, jak w różny kręgach kulturowych przedstawiane są postaci krasnoludków. Celem lekcji jest rozwój zainteresowań czytelniczych dzieci i ich kreatywności.

Lekcja biblioteczna „Maria, Wanda i ja – jak inspirują nas wielkie Polki” powstała z myślą o uczniach ze szkół podstawowych, w czasie której będą mieli oni okazję poznać historię Konopnickiej oraz innych Polek, wyprzedzających swoją epokę. Życiorysy naukowczyń, poetek, kobiet walczących w postaniach i nauczycielek stanowią tu podstawę do kreatywnych zadań literackich, plastycznych i ruchowych, wzmacniających poczucie wartości i inspirujących do samodzielnego myślenia

Zapisów na zajęcia można dokonać telefonicznie pod numerem 61 25 00 401.

Lekcje biblioteczne odbywają się w ramach zadania „Od dalekiej do bliskiej – o (naszej) Marii Konopnickiej” realizowanego przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las. Honorowym Patronem zadania jest Wójt Gminy Suchy Las, pan Grzegorz Wojtera.