IBUKI – Książki z chmury zdjęte w sucholeskiej Bibliotece

10 lipca 2015

IBUK_libra

Od lipca czytelnicy sucholeskiej Biblioteki Publicznej będą mogli skorzystać z możliwości elektronicznego wypożyczania książek dzięki platformie libra.ibuk.pl Jest to polska biblioteka cyfrowa  wraz z bazą e-booków, umożliwiająca wypożyczanie książek za pośrednictwem internetu. Projekt ten powstał w 2007 roku dzięki Wydawnictwu Naukowemu PWN z myślą o wszystkich użytkownikach wszelkich urządzeń mobilnych. Z serwisem IBUK obecnie współpracuje aż 40 wydawców, wśród nich są również oficyny naukowe oraz akademickie.

Od 2013 roku platforma ta stanowi największą w naszym kraju wypożyczalnię akademickich podręczników, publikacji naukowych, czasopism z rozmaitych branż, a także z książek profesjonalnych dotyczących wielu różnych dziedzin życia. Katalog IBUK  w tej chwili dysponuje ponad 50 tysiącami tytułów, natomiast aż z 7 tysięcy z nich można skorzystać elektronicznie. W postaci e-booków prócz książek naukowych i publikacji akademickich do wypożyczenia dostępna jest również literatura piękna, literatura faktu, atlasy, przewodniki i poradniki.

Ta elektroniczna wypożyczalnia pozwala czytelnikowi uzyskać czasowy dostęp do książek w trybie online. Serwis libra.ibuk.pl wykorzystuje do tego aplikację internetową myiBUK, dzięki której bez problemu każdy może korzystać z zasobów dostępnych w tak zwanej wirtualnej chmurze. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na korzystanie książek bezpośrednio z konta użytkownika na dowolnym urządzeniu multimedialnym, posiadającym dostęp do internetu – komputerze, tablecie, smartfonie, e-czytniku. Pliki z treściami książek dostępne są w formatach ePUB,  mobi, PDF, IBUK oraz IBUK PLUS. Na platformie znajdują się też książki w formie audiobooków.

Z zasobów udostępnionych na portalu IBUK Libra sucholescy czytelnicy mogą korzystać nie tylko na komputerach znajdujących się w bibliotece, lecz również na osobistych urządzeniach w domu. Do domowego korzystania z serwisu potrzebny jest specjalny kod PIN, który otrzymać można w naszej bibliotece przy ul. Szkolnej 16 w Suchym Lesie. Aby skorzystać z tej możliwości należy być naszym aktywnym czytelnikiem.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy zatem do skorzystania z wirtualnego świata literatury.