Baczyński… jakiego nie znamy

2 lutego 2021

Jednym z Patronów Roku 2021 jest przedstawiciel poetów pokolenia Kolumbów, Krzysztof Kamil Baczyński. Sejm Rzeczypospolitej oddał w ten sposób hołd artyście, którego wkład w rozwój polskiej kultury i sztuki jest nieoceniony, a jego patriotyzm i bezwarunkowa wola walki o niepodległość godna pozazdroszczenia.

Urodził się w 1921 roku. Był słabym i chorowitym chłopcem, do tego miał astmę. Swą naukę rozpoczął w  warszawskim Gimnazjum im. Stefana Batorego. Najsłabszy jego punkt stanowił język polski, z kolei największą pasję rysowanie. Maturę zdał w roku 1939. Wkrótce później, wyłącznie z uwielbienia do liryki, zaczął studiować polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Zdecydował się jednak przerwać naukę na rzecz działalności konspiracyjnej. W 1943 roku rozpoczął służbę w plutonie „Alek”, a następnie kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”. Służył w stopniu starszego strzelca. Co ciekawe, działał wraz z kolegami, z którymi niegdyś uczęszczał do szkoły. Wszyscy później wylądowali w Szarych Szeregach. Mimo wielu przeciwności Baczyński chciał walczyć. Mocno zaangażował się w konspirację, nierzadko ryzykując aresztowaniem. Brał czynny udział w wielu akcjach organizowanych przez Polskie Podziemie. 27 kwietnia 1944 roku uczestniczył w wysadzaniu niemieckiego pociągu pospiesznego. W czwartym dniu Powstania Warszawskiego poległ od wrogiej kuli niemieckiego snajpera na posterunku w Pałacu Blanka. Miał zaledwie 23 lata.

W swych utworach poetyckich nie stronił od wyrafinowanych metafor i barwnych epitetów. Dominuje w nich tematyka przygnębiająca, nasycona symboliką, przedstawiająca katastroficzne wizje świata. W sumie wydał ponad 500 wierszy, zachowały się również jego opowiadania oraz poematy. Napisane przez niego utwory stały się inspiracją dla wielu twórców kolejnych pokoleń. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin poety.

Poznajcie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z zupełnie innej strony.

Zachęcamy Was do obejrzenia krótkiego nagrania o Patronie Roku 2021.

https://www.facebook.com/CKiBP/videos/868637017295742/